علمی و فناوری

TSMC تولید انبوه تراشه با لیتوگرافی ۵ نانومتری را به‌زودی شروع می‌کند

شرکت TSMC در حال آماده‌سازی  شرایط برای آغاز تولید انبوه تراشه‌های جدید با لیتوگرافی ۵ نانومتری است. تولید انبوه تراشه‌های جدید از ماه آوریل کلید می‌خورد.

شروع تولید انبوه تراشه‌هایی با لیتوگرافی ۵ نانومتری در برنامه‌های شرکت TSMC قرار داشت و به‌نظر می‌رسد که این شرکت در رسیدن به اهداف خود، موفق بوده است.

مقاله‌های مرتبط:

TSMC برای سال‌ها روی آفریند ساخت تراشه‌ها با لیتوگرافی ۵ نانومتری کار می‌کرد. لیتوگرافی ۵ نانومتری، دومین دستاورد شرکت TSMC است که از ULV یا فرایند لیتوگرافی فرابنفش استفاده می‌کند. اولین مدل، لیتوگرافی ۷ نانومتری پلاس بود که در حال حاضر آخرین پرچم‌داران موجود در بازار از تراشه‌ای ساخته‌شده با این فرایند استفاده می‌کنند.

همچنین بخوانید:  غیرفعال‌کردن یک پروتئین، سرماخوردگی را درمان می‌کند

برای توضیح بهتر دستاورد TSMC باید گفت زمانی‌که برای مثال از لیتوگرافی ۵ نانومتری صحبت می‌شود، درواقع فاصله هر ترانزیستور با ترانزیستور دیگر مطرح است؛ یعنی در لیتوگرافی ۷ نانومتری، ترانزیستورها در فاصله ۷ نانومتری با یکدیگر قرار گرفته‌اند. هرچه فاصله میان ترانزیستورها کم‌تر باشد به افزایش تراکم ترانزیستور و همچنین کاهش میزان مصرف انرژی کمک می‌شود.

به گفته مسئولان TSMC انتظار می‌رود به‌زودی شاهد محصولاتی در زمینه گجت‌های هوشمند و سخت‌افزار رایانه‌های شخصی باشیم که از تراشه‌هایی با لیتوگرافی ۵ نانومتری برخوردار هستند. مسئولان TSMC همچنین اشاره کردند که ظرفیت سفارش‌های آن‌ها کامل شده است و دیگر نمی‌توانند سفارش جدیدی دریافت کنند.

همچنین بخوانید:  XFX Radeon RX 5700 XT Thicc III Ultra بررسی: یک ماشین ماهیچه ای خروش ، به سختی شنیده می شود

تحلیلگران معتقد هستند که تولید تراشه‌های برخوردار از فرایند لیتوگرافی ۵ نانومتری تقریبا ۱۰ درصد از میزان درآمد شرکت TSMC در سال ۲۰۲۰ را تشکیل می‌دهد. در مورد لیتوگرافی ۷ نانومتری نیز انتظار می‌رود TSMC با بهبود فرایند ساخت و کاهش هزینه‌ها در سال‌های آینده تراشه‌هایی با لیتوگرافی ۷ نانومتری برای محصولات میان‌رده بسازد.

تولید لیتوگرافی 5 نانومتری توسط TSMC

هنوز مشخص نیست که چه تراشه‌هایی از لیتوگرافی ۵ نانومتری استفاده می‌کنند. با این حال تولید انبوه تراشه‌ها با لیتوگرافی ۷ نانومتری از نیمه اول سال ۲۰۱۸ شروع شد. اگر به یاد داشته باشید هواوی اولین شرکتی بود که تراشه‌ای به‌نام کایرین ۹۸۰ را با لیتوگرافی ۷ نانومتری معرفی کرد. باید دید که شرکت چینی هواوی برای لیتوگرافی ۵ نانومتری چه برنامه‌ای دارد.

همچنین بخوانید:  بررسی HDHomeRun Scrib Quatro و Servio: کیفیت عالی فیلم ، اما نرم افزاری بی نظم

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image