بهداشت و سلامت

7 موردی که سلامت شما را در سفر تهدید می کند

همیشه نگرانی های متداول مسافران جیب بُرهای خیابانی و یا کلاهبرداران نیستند که ممکن است در مشهد، کیش و یا سایر شهرهای ایران با آنها روبه رو شوند. به جای آن، منشأ ‌یکی از بدترین مشکلات می تواند از داخل اتاق هتل و یا اتاق های خصوصی مشترک باشد. پیشنهاد ما به افرادی که می خواهند با کمال سلامتی از سفر کیش و یا مشهد بازگردند، انتخاب یکی از بهترین هتل های کیش یا هتل های مشهد از نظر “پاکیزگی هتل و اتاق ها” است. خوشبختانه در سایت ایران هتل آنلاین برای هر هتل در قسمت نظرات مهمانان معیار “پاکیزگی هتل و اتاق ها” وجود دارد و توسط مهمانانی که قبلا در هتل اقامت داشته اند، تعیین شده است و می تواند معیار بسیار خوبی برای انتخاب و رزرو هتل باشد.

از سال 2010 ساس ها تبدیل به یکی از بزرگترین نگرانی های مسافران در سراسر ایالات متحده گردیده است، که بخشی از آن به خاطر خبرهایی است که در مورد این آفت های کوچک اما بدجنس پخش می شود. در مطالعه ای که در سال 2015 در دانشگاه کنتاکی و انجمن ملی مدیریتی آفت ها به انجام رسید، متخصصان کنترل آفات گزارش نمودند که هتلها و مسافرخانه ها از حیث داشتن ساس ها، در رتبه سوم قرار دارند.
طبق نظر آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA)، ساس ها توانایی گسترش بیماریها را ندارند اما نیش آنها می تواند خارش برانگیز و دردناک باشد. همچنین، ساس ها به عنوان یک آفت عمومی در نظر گرفته نمی شوند – اما می توانند بسیار آزاردهنده باشند.
وقتی که صحبت از حشراتی می شود که منجر به ترس شما در هنگام مسافرت می گردند، ساس ها در مقایسه با برخی دیگر از آفت ها در جهان، در انتهای رتبه بندی قرار می گیرند. هر ماجراجوی بین المللی بایستی این هفت آفت را مدنظر قرار دهد.

شپش

بسیاری از مردم فکر می کنند که شپش مختص به مدارس و بچه هایی است که این انگل ها را به یکدیگر منتقل می نمایند. با این حال،‌ این آفت برای مسافران نیز مشکلاتی ایجاد می نماید: اقامت در یک هتل یا مسافرخانه نامناسب، می تواند منجر به حضور این میهمانان ناخوانده گردد.
شپش ها، حشرات انگلی بسیار کوچکی هستند که ترجیح می دهند در گرمای پیاز مو رشد نمایند. این حشرات می توانند به آسانی از کسی که آنها را دارند، به فرد سالم منتقل گردند. یافتن این حشرات می تواند بسیار کار مشکلی باشد، چراکه به اندازه یک دانه برنج رشد می کنند و به شدت به نور حساس هستند.
کسانی که مورد هجوم شپش ها قرار می گیرند، تجربه خارش و سوزش پوست سر را خواهند داشت. این حشرات در قسمت پیاز مو تخم گذاری نیز می نمایند. وقتی تخم ها می شکنند، هجوم شپش ها ادامه می یابد.
زمانیکه حضور و وجود شپش ها تأیید گردید، کار معالجه شپش می تواند به آسانی مراقبت از مو انجام بپذیرد. مسافران می توانند از شامپوهای ضد شپش برای معالجه استفاده کنند تا شپش ها و تخم های آنها پاکسازی گردند. این امکان وجود دارد که برای پاکسازی کامل شپش ها و تخم ها از بیش از یک روش استفاده گردد. قبل از تأیید اتمام معالجات، اطمینان حاصل نمایید که بین یک هفته تا 10 روز معالجات مورد نیاز انجام شده باشند.

همچنین بخوانید:  خواب بهتر در بارداری، با این توصیه‌ها


 چیگرز (کنه)

یکی از بزرگترین تهدیداتی که در فضای باز متوجه افراد است، احتمالاً با چشم دیده نمی شوند اما می توانند گزیدگی های وحشتناکی را ایجاد نمایند. جرب خرمن که بیشتر با عنوان کرم های برداشت محصول، حشرات قرمز و یا عبارت کلی چیگرز شناخته می شوند، می توانند در محل نیش زدگی خارش های شدیداً آزاردهنده ای را ایجاد نمایند.
چیگرز به طور متداول در نواحی گرم سراسر جهان یافت می شوند و در طول فصول بهار و تابستان فعال تر هستند. زمانی که یک کنه بالغ، تخم خود را بر روی محل مورد نظر می گذارد، نوزادها از طریق شکستن سلول های پوستی به وسیله یک آنزیم از آن تغذیه نموده و از بافت موجود انرژی مورد نیاز برای رشد را می گیرند. اگرچه کنه ها عموماً باعث گسترش بیماری در شمال امریکا نمی شوند، اما آنهایی که در آب و هوای استوایی مانند آسیا و امریکای جنوبی هستند، به عنوان گسترش دهنده بیماری تیفوس دورگه شناخته می شوند.
برای شناسایی نیش یک کنه، دنبال برجستگی های کوچکی باشید که به مانند جوش در سراسر بدن نمایان می گردند. کنه ها می توانند از ناحیه بزرگی تغذیه کنند، بنابراین دیدن یک تکه جوش، غیرعادی نیست. همچنین کنه ها می توانند در نواحی مانع دار حضور داشته باشند، مانند کمربند شلوار و زیر بغل.
برای ممانعت از رویارویی با کنه ها، از یک دفع کننده حشرات استفاده کنید که هنگام حضور در فضای باز، مانع از نیش آنها می گردد. بعلاوه، متخصصان توصیه می کنند که بلافاصله بعد از بازگشت به محیط بسته حمام نمایید تا تمام کنه هایی که به بدن چسبیده باشند، جدا گردند. جوش هایی که در اثر نیش کنه ها ایجاد می گردند، می توانند با استفاده از کرم های بهبود دهنده خارش، معالجه گردند.

مور آتشین

در حالی که کنه ها اغلب با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند، اما مورهای آتشین در سراسر ایالات متحده مشکلاتی مشاهده پذیر را برای مسافران ایجاد می کنند. این حشرات که به شکل تصادفی از امریکای جنوبی در اوایل قرن بیستم وارد بندر موبایل شدند، در حال حاضر در سراسر جنوب شرقی این کشور، در تگزاس و نیز بخش هایی از کالیفرنیا و آریزونا یافت می شوند.
مورهای آتشین شباهت زیادی به مورچه های معمولی دارند و می توان آنها را به صورت دسته ای در بخش هایی از زیر زمین با دهانه های برجسته یافت. مانند دیگر حشرات، کسانی که زمانی را در فضای باز می گذرانند، بیشتر در معرض نیش های این دسته از مورچه ها هستند. زمانی که انسان یا حیوان به لانه آنها دست درازی می کند، این حشرات با گزیدن طعمه، آن را نیش می زنند. در حالی که بسیاری از مردم در اثر این نیش، جوش های چرک داری را در ناحیه نیش زدگی تجربه می نمایند، حدود 5 درصد از جمعیت ایالات متحده واکنش های آلرژیک مرگباری را به این نیش ها نشان می دهند.
علائم متداول نیش مور آتشین، شامل درد در ناحیه نیش زدگی، ورم و قرمزی ناحیه مزبور می باشد. زمانیکه مور آتشین رها می شود، حملات خود را متوقف می نماید، اما آثار به جای مانده از آن قابل مشاهده خواهند بود. جوش های چرک دار اثری متداول در ناحیه نیش زدگی است و معمولاً پس از 24 ساعت پدیدار می گردد.
برای معالجه نیش آن، نباید جوش ها را بترکانید؛ بلکه می تواند با یک شستشوی معمولی و بستن روی آن این کار انجام گیرد. جوش های چرکین معمولی در طول 10 روز ناپدید می شوند. برای کسانی که بدنشان واکنش های جدی تری نسبت به این نیش زدگی نشان داده، درمان های پزشکی و یا در صورت ضرورت درمان های مخصوص نجات بایستی انجام پذیرند.

همچنین بخوانید:  بهبودی روابط جنسی با این 9 حرکت ورزشی


 پشه ها

از جمله آفت هایی که خطرناک تر از ساس ها عمل می کنند، پشه ها هستند که اخیراً مشکلات زیادی را ایجاد نموده اند. در سال 2016، پشه عامل اولیه انتقال ویروس زیکا در سراسر امریکای جنوبی و مرکزی بود.
پشه ها در سراسر جهان یافت می شوند، اما بیشتر در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می نمایند. بعلاوه، این دسته از حشرات جذب استخرها و آب های غیرمتحرک شده و در این مکانها تخم ریزی می نمایند. پشه ها به عنوان یک انگل، از موجودات با خون گرم تغذیه می نمایند،‌ از حیوانات گرفته تا انسان ها. درحالیکه تنها یک گزیدگی می تواند سوزش داشته باشد، اما این حشرات می توانند ویروس هایی را با حملات خود انتقال دهند، مانند مالاریا و زیکا.
نیش پشه توسط سوزش و میزان قرمزی به جای مانده قابل شناسایی است. تاول و خونریزی نیز می تواند از یک گزیدگی پدید بیاید. در حالی که شاید گزیدگی ها در ابتدا قابل تشخیص نباشند، اما اغلب طی چند ساعت بعد پدیدار می گردند. بعلاوه بیماری هایی که یک پشه می تواند انتقال دهد بلافاصله ظاهر نمی گردند، چرا که برخی ویروس ها دارای یک دوره انکوباسیونی هستند.
با توجه به میزان دردناکی آنها، گزیدگی پشه ها را می توان تقریباً با روش های آسانی معالجه نمود. کرم های ضد خارش می توانند یاری کننده کاهش سوزش باشند، به طوری که بسیاری از گزیدگی ها خود به خود در طول یک هفته فروکش می نمایند. کسانی که نگران مشکلات دیگر ناشی از نیش پشه ها باشند، بایستی با دکتر خود مشورت نمایند.


 کک های شنی

مهم نیست که شما نام این حشرات را چه می گذارید – مگس های شنی، پشه های شنی، گِرَنی نیپرز یا چیترا – اما کک هاش شنی می توانند هر نوع تفریح ساحلی را به یک کابوس شبانه تبدیل نمایند. در حالی که اغلب با کک های معمولی اشتباه گرفته می شوند، کک های شنی در واقع کک نیستند، مگس هستند.
کک های شنی اغلب در سواحل اقیانوس ها و دریاچه ها یافت می شوند. این مگس ها می توانند اشکال گوناگونی داشته باشند، از تماماً سیاه گرفته تا نوع سیاهی که سر آن سبز رنگ است. در ابتدا این مگس های ماده هستند که حمله می کنند و هم انسان ها و هم حیوانات را به منظور تکثیر خود نیش می زنند.
تفاوت کلیدی بین کک های شنی و پشه ها، شدت گزیدگی آنها می باشد. درحالیکه هر دو حشره نیش می زنند تا خون را بمکند، گروهی از گزیدگی های کک های شنی اغلب تبدیل به جوش می گردند. بعلاوه، نیش این دسته از حشرات می تواند بسیار سوزناک بوده و التیام آنها نسبت به نیش پشه ها، مدت زمان بیشتری به طول بیانجامد.
شبیه به نیش پشه ها، می توان از گزیدگی این نوع از کک ها توسط دفع کننده های مبتنی بر DEET جلوگیری به عمل آورد. کسانی که از نیش کک های شنی رنج می برند، می توانند از یک کرم ضد خارش برای معالجه سوزش نیش ها استفاده نمایند. متأسفانه کسانی که تجربه نیش این حشرات را دارند، بایستی برای کمی سوزش آماده باشند، به طوریکه التیام بسیاری از جراحت ها بیش از یک هفته زمان می برد.

همچنین بخوانید:  مهمترین نشانه‌های بارداری چیست؟

عقرب ها

عقرب ها حشره نیستند. در عوض، در خانواده عنکبوت ها دسته بندی می گردند – علی رغم این حقیقت که آنها دارای دو پنجه و یک دُم سمی می باشند.
عقرب ها در سراسر جهان می توانند یافت شوند و مسافرانی که در حال گشت و گذار در فضای آزاد باشند، ممکن است با عقرب های راه راه روبه رو گردند. این عقرب که رنگ های قهوه ای و نارنجی آن جالب توجه می باشد، اغلب در سکونتگاه های طبیعی صخره ای و شن های صحرایی حضور دارند. زمانیکه یک عقرب احساس خطر نماید، می تواند هم از پنجه هایش و هم از دم برای حمله استفاده نماید و از آن طریق یک سم را از نیش خود که در نوک دُم قرار دارد، خارج می کند.
افرادی که توسط عقرب نیش زده می شوند، می توانند انتظار دردی متوسط را (مانند درد ناشی از نیش زنبور عسل) همراه با احساس بی حسی و مور مور شدن در تمام بدنشان داشته باشند. در کسانی که به نیش عقرب حساسیت آلرژیک دارند، علائم دیگری از جمله کهیر، ورم، تنگی نفس و حالت تهوع نیز ممکن است بروز نماید. اقلیت کمی از مردم ممکن است آلرژی های کشنده ای را تجربه نمایند، به طوری که باید سریعاً درمان گردند.
کسانی که اوقاتی را در فضای باز می گذرانند، بایستی هنگام گشت و گذار اقدامات احتیاطی را در نظر بگیرند. اگرچه شاید این اقدامات تعجب آور به نظر برسند، اما به هر طریقی باید از نیش عقرب ها اجتناب گردد.

عنکبوت ها

در نهایت عنکبوت ها می توانند چیزی بیش از یک وحشت را در بخش های مختلف جهان پدید بیاورند. بسته به تنوع و نوع عنکبوت، نوع آرکنید می تواند یک سفر ماجراجویانه را به یک تراژدی مبدل نماید.
در حالیکه بسیاری از عنکبوت هایی که در ایالات متحده یافت می شوند، تقریباً بی خطر هستند، تعدادی از عنکبوت های آراکنید وجود دارند که می توانند افراد را مستقیماً راهی بیمارستان نمایند. هر دو نوع بلک ویدو و براون ریکلاس نیش های سمی دارند، به طوری که اگر به موقع معالجه نگردد، می توانند کشنده باشد. در مناطق دیگری از جهان، عنکبوت ها می توانند میزانی کافی از سم را وارد بدن فرد نمایند تا وی راهی بیمارستان شود.
زمانی که صحبت از عنکبوت ها می شود، به افراد توصیه می گردد که مراقب باشند، به خصوص زمانی که در حال بررسی مکان های تاریک و سرد هستند. از طریق اقدامات احتیاطی قوی، هر مسافری می تواند از برخورد با عنکبوت ها اجتناب نماید.
اگرچه ساس ها می توانند برای مسافران مزاحمت ایجاد نمایند، اما بدترین نوع آفت ها نیستند. از کک های شنی گرفته تا عقرب ها، این موجودات ممکن است بدترین چیزهایی باشند که به هنگام بازدید از بخش های خطرناک جهان با آنها روبه رو شوید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image