بهداشت و سلامت

گالگا را جایگزین انسولین کنیم

بیماری قند یا دیابت یکی از شایعترین بیماری‌های متابولیکی است. علامت مشخصه آن میزان قند خون بالای 120 میلی‌گرم در دسی لیتر در حالت ناشتا است و از دیگر نشانه‌های آن می توان به پرخوری و پرنوشی اشاره نمود. دیابت در اثر کاهش تولید انسولین در بدن یا کم شدن اثر انسولین در سوخت و ساز مواد قندی حاصل می‌شود .دیابت ( مرض قند) زمانی به وجود می آید که هورمون انسولین که به عنوان عامل تنظیم کننده قند خون نیز شناخته می شود، دچار اختلال گردد. این عارضه باعث می شود سوخت و ساز بدن به صورت طبیعی انجام نگیرد و قند خون از حد طبیعی بالاتر رود. به بیان دیگر دیابت یک اختلال سوخت و سازی در بدن است. هنگامی که فرد به دیابت مبتلا می شود، توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و به همین دلیل انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خود برای تنظیم قند خون را انجام دهد.

آشنایی با نشانه های دیابت :

دیابت معمولا یک بیماری بی‌سر و صدا و خاموش است. در حقیقت سطح نسبتاً بالای قند خون  200 – 180 mg/dl  نشانه‌ای در بیمار ایجاد نمی‌کند و ممکن است برای ماهها یا سالها علامت‌دار نشود، اما در همین زمان، بدن در معرض آسیب حاصل از افزایش قند خون قرار می گیرد. افزایش قند خون می‌تواند علائم زیر را ایجاد نماید:

  •     تکرر ادرار
  •     کاهش وزن
  •     تشنگی فراوان
  •     ضعف و کاهش نیروی جسمی
  •     دیر بهبود یافتن زخمها و عفونت
  •      از بین رفتن حس بخش های انتهایی اندام ها یا احساس گزگز و مورمور در آنها

انواع دیابت :

دیابت نوع 1 :

افرادی که مبتلا به دیابت نوع 1 هستند، اغلب لاغرند و معمولاً شامل گروه سنی کودکان، نوجوانان و جوانان می‌شوند. در بدن افراد مبتلا به دیابت نوع 1 (دیابت وابسته به انسولین) یا انسولین اصلاٌ ساخته نمی شود و یا مقدار تولید آن بسیار کم است. در نتیجه افراد مبتلا به دیابت نوع 1، برای ادامه حیات نیاز به تزریق انسولین، رعایت رژیم غذایی و انجام حرکات ورزشی دارند.

همچنین بخوانید:  چین و چروک های سینه؛ 6 درمان موثر برای چین و چروک های سینه

دیابت نوع 2 :

این دیابت معمولا در سنین بالا بین افراد چاق شایع است. این افراد می‌توانند مدتها با تغذیه صحیح و کاهش وزن درمان شوند زیرا در بدن افراد مبتلا به دیابت نوع 2 (دیابت غیروابسته به انسولین)، لوزالمعده هنوز قادر به تولید انسولین می باشد، اما سلول های بدن به انسولین موجود در خون پاسخ مناسب نمی دهند. دیابت نوع 2 رایج ترین شکل بیماری قند است، به طوری که 85 تا 90 درصد مبتلایان به دیابت به این نوع بیماری مبتلا هستند.

دیابت نوع یک

آیا دیابت قابل درمان است :

شیوه زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب نقش مهمی در کنترل و پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت دارد. بیشتر افرادی که مبتلا به این عارضه هستند با خوردن غذاهای سالم و با کنترل میزان قند دریافتی و البته محدود کردن کربوهیدرات رژیم، می توانند قند خون را تنظیم نمایند. هم چنین مصرف قرص های گیاهی مانند قرص گالگای دینه که باعث تنظیم سطح قند می شوند، در کنترل و پایین آوردن قند خون بسیار موثر خواهند بود.

خواص شگفت انگیز قرص گالگا برای افراد مبتلا به دیابت :

قرص گالگا دینه از برگ بذر اصلاح شده ی  گیاه گالگا  (Galega officinalis) تهیه می شود. در ترکیب شیمیایی آن ساپونین ها، فلاوونوییدها و مشتقات گوانیدین و آلکالوییدی وجود دارند. افراد مبتلا به دیابت می توانند از این قرص گیاهی که باعث کاهش قند خون می شود، استفاده کنند.

گیاه گالگا کاربردهای بالینی زیادی دارد و از دیرباز از این گیاه برای درمان بیماریهای گوناگون و نیز برای افزایش شیر در مادران شیرده استفاده می شده است. به همین دلیل گیاه گالگا از قدیم به علف شیر آور نیز مشهور بوده و در طب سنتی کاربرد داشته است.

همچنین بخوانید:  نشانه‌های کمبود ویتامین B۱۲

نام علمی این گیاه از دو واژه “Gala” به معنای شیر و “Ageiin” به معنای ساخت گرفته شده که به معنی سازنده ی شیر هست. گیاه گالگا در دهـه های 1920 و 1980 نیز در ساخت چند داروی ضد دیابت در کشور آلمان به کار رفته هست. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، اثر این گیاه درکاهش قند خون به اثبات رسیده است.

عصاره استخراج شده از گیاه گالگا دارای دو ترکیب شیمیایی به نام گوانیدین و گالگین است که این دو ترکیب خواص کنترل کنندگی قند خون را دارند و در درمان دیابت مانند داروی متفورمین عمل می کنند.

خاصیت کاهنده ی قند خون این گیاه به دلیل حضور گوانیدین های موجود در برگهای آن می باشد که به عنوان الگویی برای سنتز بی گوانید های پایین آورنده ی قند مانند متفورمین مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه با جلوگیری از جذب قند در روده موجب کاهش قند خون می گردد. با توجه به اثرات پایین آورنده ی قند خون و تنظیم آن در بیماری دیابت از آسیب شبکیه چشم و آسیب های کلیوی جلوگیری می نماید. با توجه به کاهش جذب قند در روده علاوه بر کاهش قند خون، کاهش وزن و توده چربی نیز مشاهده می شود.

آزمایشات انجام شده به منظور بررسی اثر گیاه گالگا در کنترل قند خون در خرگوش‌ها،  نشان داد که 32 درصد از خرگوش‌های مبتلا به دیابت با مصرف این گیاه قند خونشان کاهش پیدا کرد. علاوه بر این پژوهشگران این گونه نتیجه گیری کردند که گیاه گالگا در بزرگسالان دیابتی که بیماری‌شان در مراحل ابتدایی است، اثر حمایت کنندگی دارد.

ترکیبات موجود در قرص گالگا اثر انسولیـن را در بدن تقویـت نمـوده و با افزایـش ورود قند به ســلولها موجــب کاهش قند خون در بدن می شود.

همچنین بخوانید:  استفاده از اسب درمانی برای سلامت روانی

دیابت نوع یک

مصرف قرص گالگا برای کاهش وزن :

یکی دیگر از فواید درمانی این محصول کاهش توده چربی وکاهش وزن می باشد. این موضوع با مطالعه خواص درمانی گالگا برای لاغری بر روی موش ها به اثبات رسیده است.

این قرص بدون عوارض جانبی است :

بر اساس مطالعات و تحقیقات صورت گرفته به دلیل طبیعی بودن و گیاهی بودن قرص گالگا تاکنون هیچ عوارض جانبی در خصوص مصرف آن گزارش نشده است. اما میزان استفاده از این محصول باید طبق دستور پزشک باشد و از مصرف بیش از حد آن جلوگیری شود.

مصرف در دوران حاملگی و شیردهی :

استفاده از قرص گالگا در دوران بارداری توصیه نمی شود و در زمان شیردهی نیز در صورت صلاحدید پزشک باید با دوز کمتری مورد استفاده قرار گیرد.

تداخلات دارویی :

قرص گالگا با داروهای کاهنده قند خون ممکن است اثر هم افزایی داشته باشد و به همین دلیل از مصرف همزمان خودداری گردد.

قرص گالگا با جذب مواد معدنی نظیر آهن تداخل ایجاد می‌کند.

میزان مصرف قرص گالگا :

هرچند که قبل از مصرف این دارو حتما باید با پزشک مشورت شود و بر اساس دستور پزشک این محصول استفاده گردد، اما به طور کلی دستور مصرف قرص گالگا به صورت زیر می باشد :

حداکثر 3 بار در روز و هر بار 1 تا 2 قرص بعد از غذا استفاده شود.

نکات مهم در خصوص قرص گالگا :

  • در صورتی که هر نوع حساسیت را نسبت به این قرص مشاهده کردید، حتما به پزشک معالج مراجعه نمایید.
  • از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید و قرص را مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید.
  • در صورت دارا بودن بیماری های کلیوی و اختلال روده قبل از مصرف با پزشک معالج مشورت نمایید.
  • در صورت بروز سردرد پس از مصرف این قرص، از ادامه استفاده از آن خودداری کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image