مد و عکاسی

نکات یک سایت آتلیه عکاسی کودک خوب با بررسی وب سایت آتلیه کودک، نوزاد و بارداری سروش


بهترین آتلیه عکاسی در منطقه فرمانیه تهران کجاست؟ آدرس سایتش چیست؟ بله این روز ها عده زیادی از مردم انتظار دارند پیش از مراجعه به یک کسب و کار، نگاهی به وب سایت آن داشته باشند چراکه می توانند با مرور سایت و نمونه کار های یک عکاس یا آتلیه عکاسی اطلاعات بسیاری را پیش از مراجعه کسب کنند و این تاثیر اولیه می تواند حرفه ای بودن یا نبودن را در ذهن مشتری عکاسی شما حک کند. به نظر من اگر شما یک عکاس بسیار حرفه ای و با تجربه باشید و سال ها فعالیت در زمینه عکاسی آتلیه ای داشته باشید، نداشتن یک وب سایت یا بد تر از آن داشتن یک وب سایت ضعیف یا مشکل دار می تواند روی نگاه مخاطبان تازه شما تاثیر ناخوشایندی بگذارد. در این مقاله لنزک قصد دارم وب سایت آتلیه کودک سروش، واقع در منطقه فرمانیه تهران که در زمینه عکاسی نوزاد، بارداری و کودک فعالیت دارد را بررسی کرده و نکات مثبت آن را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

همه افراد یکسان فکر و رفتار نمی کنند و برای انتخاب عکاس یا آتلیه عکاسی معیار و ملاک های خاص خود را دارند. گروهی بهترین آتلیه عکاسی را از طریق نظر دوستانشان پیدا می کنند و تایید دوست یا فامیلشان برایشان کفایت می کند. عده ای هم مانند من جوری شده اند که بدون جستجو در گوگل آب هم نمی خورند – چه برسد به انتخاب یک برند یا کسب و کار مثل آتلیه عکاسی.

من اگر بخواهم یک آتلیه عکاسی را برای ثبت پرتره ام، عکاسی از کودکم یا… انتخاب کنم، معیار های زیر را در نظر دارم و جستجو در گوگل برای یافتن سایت آن عکاس یا آتلیه اولین کاری است که انجام می دهم. این ها معیار های کلی من برای انتخاب یک آتلیه عکاسی هستند:

– نمونه کار های عکاس

– وب سایت کاربردی با عملکرد درست و اطلاعات کافی

– منطقه آتلیه (دوست دارم نزدیک باشد)

– تعرفه مناسب

– برخورد پرسنل آتلیه

– کیفیت چاپ عکس و نحوه تحویل

از بین موارد فوق، برخورد پرسنل و نمونه کار های عکاس برایم از اهمیت بالاتری برخوردار هستند، اما همانطور که گفتم من پیش از پیدا کردن یک کسب و کار حتما به دنبال وب سایتش خواهم بود. اگر یک آتلیه عکاسی تنها صفحه اینستاگرام داشته باشد و دیگری یک وب سایت شیک و کاربردی مسلما در ذهن من آن آتلیه یا عکاس دارای وب سایت اختصاصی، حرفه ای تر است و او را مسئولیت پذیر تر و به روز تر می دانم.

اما صرف داشتن یک وب سایت، کافی نیست. معیاری مثل رفتار پرسنل، تا به آن آتلیه مراجعه نکنیم مشخص نمی شود. اما ظاهر یک وب سایت می تواند از قبل به شما اطلاعات زیادی بدهد و همانطور که گفتم روی شما یک تاثیر اولیه خوب یا بد بگذارد. درست مانند ظاهر آراسته یک شخص که می تواند در برخورد اول اطلاعاتی به ما بدهد، وب سایت یک شخص یا مجموعه نیز می تواند اینچنین عمل کرده، اما قطعا معرف باطن قضیه نیست. شما باید به نمونه کار ها بیشتر دقت کنید، با شماره تماس موجود در وب سایت تماسی داشته و گفتگو نمایید و در صورت امکان از مشتریان قبلی مشورت بگیرید.

در ادامه تعدادی از معیار هایی که برای سنجش کیفیت وب سایت یک آتلیه کودک (نوزادی و بارداری) دارم را مطرح می کنم، اما اغلب آن ها درمورد سایت شخصی عکاسان و آتلیه های عکاسی دیگر نیز صدق می کنند. هدفم از نوشتن این مقاله این است که هم مشتریان آتلیه کودک بتوانند کیفیت یک وب سایت آتلیه کودک را ارزیابی نمایند و هم به عکاسان و آتلیه داران برای ایجاد یا ارتقای وب سایت فعلی شان کمک کنم.

خب، این ها معیار های من برای ارزیابی یک آتلیه عکاسی کودک، نوزاد و بارداری هستند:

– سرعت باز شدن وب سایت و صفحات آن *

– مشخص بودن فعالیت وب سایت در نگاه اول

– منویی کاربردی برای دسترسی ساده به بخش ها *

– وجود یک گالری از نمونه کار ها (ترجیحا دارای دسته بندی) *

– سادگی یافتن شماره تماس قابل کلیک *

– نسخه ریسپانسیو یا موبایلی کاربردی *

– سادگی یافتن آدرس آتلیه

– خوانایی نوشته ها و عدم استفاده از رنگ های ناخوشایند برای چشم (مثل نوشتن قرمز روی پس زمینه آبی) *

– رنگ بندی و زیبایی کلی

– ارائه اطلاعات درباره تجربه عکاس یا عکاسان و سابقه فعالیت آتلیه

– اطلاعات کافی برای جلب اعتماد خانواده *

– و هرگونه ویژگی یا اطلاعات برای معرفی خدمات خاصی که آتلیه یا عکاس ارائه می دهد

بنا بر تجربه ام در زمینه طراحی وب سایت و رابط کاربری، اگر بخواهم می توانم چندین و چند گزینه دیگر به لیست بالا اضافه کنم، اما اگر یک آتلیه عکاسی همین موارد یا تعدادی از آن ها را نیز داشته باشد عالی است. لازم است بگویم موارد لیست فوق دارای اولویت خاصی نیستند و تنها مواردی که به نظرم مهم تر بودند را با ستاره مشخص کردم.

همچنین بخوانید:  آموزش عکاسی از غذا | لنزک

حالا سری به وب سایت آتلیه عکاسی کودک سروش که یک آتلیه نوزاد و بارداری نیز می باشد می زنیم که در منطقه فرمانیه تهران فعالیت دارد – و همین معیار ها را روی این وب سایت بررسی می کنیم. مدیریت آتلیه سروش با سایت لنزک تماس داشته و از ما خواستند طی یک مقاله رپورتاژ این آتلیه را معرفی کنیم و من پیشنهاد دادم که با بررسی نکات مثبت سایت آتلیه سروش، مقاله را برای لنزکی ها و دوستانی که از طریق گوگل به این مطلب می رسند مفید تر کنیم.

هر وب سایت به طور خاصی طراحی می شود و برای خود یک کتاب آموزشی طراحی وب زنده است. اگر قصد راه اندازی وب سایت آتلیه عکاسی خود را دارید یا دوست دارید مرتبا آن را بهتر و بهتر کنید (یک روند بسیار خوب این است که هر روز کمی بهتر از دیروز عمل کنیم) پیشنهاد می کنم سایت های شاخه عکاسی مرتبط با کار خود را بررسی کنید و از هر یک از آن ها نکات تازه ای بیاموزید.

خود من عادت دارم که هر وب سایت یا اپلیکیشنی را که باز می کنم، به دنبال ویژگی های خوب و جالب آن بگردم، الهام بگیرم و در پروژه های خودم استفاده کنم.

تصویر زیر صفحه اول وب سایت آتلیه عکاسی سروش را نشان می دهد (http://sorooshphoto.com/):

برای مشاهده تصویر کامل سایت کلیک نمایید – وب سایت آتلیه کودک سروش، منطقه فرمانیه تهران، که یک آتلیه بارداری و نوزاد نیز می باشد

بررسی معیار های من برای ارزیابی وب سایت آتلیه عکاسی کودک سروش:

– سرعت باز شدن وب سایت و صفحات آن +

– مشخص بودن فعالیت وب سایت در نگاه اول +

– منویی کاربردی برای دسترسی ساده به بخش ها +

– وجود یک گالری از نمونه کار ها (ترجیحا دارای دسته بندی) +

– سادگی یافتن شماره تماس قابل کلیک +

– نسخه ریسپانسیو یا موبایلی کاربردی +

– سادگی یافتن آدرس آتلیه +

– خوانایی نوشته ها و عدم استفاده از رنگ های ناخوشایند برای چشم (مثل نوشتن قرمز روی پس زمینه آبی) +

– رنگ بندی و زیبایی کلی +

– ارائه اطلاعات درباره تجربه عکاس یا عکاسان و سابقه فعالیت آتلیه

– اطلاعات کافی برای جلب اعتماد خانواده +

– و هرگونه ویژگی یا اطلاعات برای معرفی خدمات خاصی که آتلیه یا عکاس ارائه می دهد +

در بالا به هر یک از مواردی که به نظرم وجود داشت و سایت عملکرد خوب و رضایت بخشی از نظر من داشت علامت مثبت دادم (فقط یک گزینه مثبت نگرفت). باید خدمتتان بگویم که من پیش از نوشتن مقاله اصلا نگاه دقیقی به وب سایت سروش نداشتم و همانطور که لیست را می خواندم، تک تک موارد را در سایت آتلیه کودک سروش چک کردم و برای خودم جالب بود که همه مواردی که در ذهن داشتم را رعایت کرده بودند و به مدیریت آتلیه تبریک می گویم.

من عادت ندارم و دوست ندارم در هیچ زمینه ای از کلمه منفی استفاده کنم، از دید من هیچ چیز منفی ای وجود ندارد. برای همین در این مقاله یا مطالب بعدی لنزک، سری مطالب بررسی وب سایت کسب و کار ها، که وب سایت آتلیه یا عکاسان دیگر را به درخواست خودشان بررسی خواهم کرد، یا در معیار ها مثبت می گیرند یا هیچ. و هدف ما در اینجا نقد آتلیه ها نیست و تنها می خواهیم به مشتریان و عکاسان دیگر برای «رسیدن/یافتن سایت خوب» راهنمایی دهیم – و برای این منظور از سایت همکارانمان کمک می گیریم.

من قبل از اینکه هیچ نکته ای در مورد وب سایتشان به صاحب کسب و کار (در اینجا مدیریت آتلیه) بگویم، تاکید می کنم که یک بررسی عادلانه برای معرفی نکات مثبت سایت و پیشنهاد هایی برای بهبود آن خواهم نوشت و ممکن است در یک یا چندین مورد مثبت نگیرند و برای رعایت عدالت هیچ تبعیضی بین سایت ها قائل نخواهم شد.

۱

سرعت باز شدن وب سایت و صفحات آن

تصویر فوق تست و ارزیابی عملکرد سایت آتلیه کودک سروش (از نظر سرعت لود صفحه اول) را نمایش می دهد

معمولا در وب می گویند که افراد به طور متوسط بیش از ۳ ثانیه برای باز شدن یک وب سایت صبر نمی کنند (احتمالا به گزینه بعدی یا سراغ کاری دیگر می روند). با اینکه سرعت اینترنت بازدید کننده در سرعت لود شدن یک صفحه از وب سایت دخیل است، طراحان یا توسعه دهندگان باید کاری کنند (یا صاحب وب سایت باید از آن ها بخواهد) صفحه تا می شود سبک باشد و با کمک تکنیک های سرعت بخشیدن به صفحات وب سایت سرعت لود آن را تا می شود افزایش دهند.

همچنین بخوانید:  آموزش نورپردازی و عکاسی از دود و بخار در یک استودیو خانگی

با فرض بر اینکه سایت (یا صفحه ای از سایت) شما در اولین نتایج جستجوی گوگل در کلید واژه های دلخواهتان، برای مثال آتلیه نوزاد، آتلیه بارداری، آتلیه پرتره و…، ظاهر شود واضح است که اگر سایت آتلیه عکاسی شما دیر لود شود، احتمالا بازدید کنندگان و مشتریان احتمالی زیادی را از دست خواهید داد و این خود یکی از نشانه های ضعف یا قدرت یک وب سایت است.

سایت آتلیه کودک سروش از نظر سرعت لود شدن عملکرد خوبی داشت و در این معیار مثبت گرفت.

۲

مشخص بودن فعالیت وب سایت در نگاه اول

وقتی برای اولین بار از یک وب سایت یا صفحه ای از آن بازدید می کنید، که احتمالا از طریق موتور جستجوگری چون گوگل آن را یافته اید، توقع دارید هرچه سریع تر به نتیجه و اطلاعات دلخواهتان برسید. یکی از این اطلاعات این است که اصلا این چه وب سایتی است، و چه خدماتی ارائه می دهد.

در اینجا من توقع داشتم پس از لود شدن وب سایت سروش، در یک نگاه کلی سریع (به ویژه با نگاه به هدر یا بالای وب سایت) متوجه شوم که این وب سایت یک آتلیه کودک است که همینطور بود. شما هم با مرور منو اصلی می توانید به فعالیت این وب سایت پی ببرید و هم از متن درشتی که هوشمندانه انتخاب کرده اند و روی عکسی مرتبط از مادر و فرزند قرار داده اند: آتلیه تخصصی کودک، نوزاد و بارداری سروش.

۳

منویی کاربردی برای دسترسی ساده به بخش ها

منو اصلی ساده و مرتب آتلیه کودک، نوزاد و بارداری سروش – دارای گزینه های مهم و کلیدی

تا به حال برایتان پیش آمده بخواهید روی گزینه ای از منوی یک وب سایت کلیک کنید (با انگشت روی آن بزنید) و نشود؟ یا منو کشویی باشد و اصلا نتوان آن را باز کرد. یا منو های چند سطحی که رسیدن به گزینه دلخواه بسیار دشوار است و منو های شلوغ یا گیج کننده؟

چنین مواردی ممکن است موجب شوند اصلا قید آن وب سایت را به طور کلی بزنید.

۴

وجود یک گالری از نمونه کار ها (ترجیحا دارای دسته بندی)

اغلب مشتریان یا بازدیدکنندگان وب سایت آتلیه یا وب سایت شخصی یک عکاس، انتظار دارند نمونه کار ها و آثار وی را در آنجا پیدا کنند و خوب است سایت یک گالری اختصاصی زیبا و کاربردی برای نمونه کار ها داشته باشد که ترجیحا دارای دسته بندی است.

در منو اصلی ساده و شکیل وب سایت آتلیه سروش، دومین گزینه، «گالری عکس» می باشد. همینطور که در تصویر فوق مشاهده می نمایید، وقتی روی گالری عکس می روید، نمونه عکس های آتلیه دارای دسته بندی مشخص هستند. عکاسی از نوزاد، عکاسی از کودک، عکاسی فضای باز، عکاسی دوران بارداری، عکاسی مناسبت ها و طراحی آلبوم.

۵

سادگی یافتن شماره تماس قابل کلیک

گاهی مشتریان تنها به قصد یافتن شماره تماس و آدرس آتلیه است که به وب سایت آن مراجعه می کنند. پس مهم است که به سادگی قابل دسترس و ترجیحا قابل کلیک باشد. چراکه این روز ها مردم اغلب توسط موبایل در اینترنت جستجو می کنند و قابلیت کلیک شماره تماس شما می تواند به آن ها کمک کند خیلی ساده و تنها با یک کلیک (فشار انگشت) با شما تماس بگیرند.

۶

نسخه ریسپانسیو یا موبایلی کاربردی

تصویر نسخه ریسپانسیو یا موبایلی سایت آتلیه عکاسی کودک سروش (وقتی از سایت با موبایل بازدید می نمایید)

همانطور که در بالا اشاره کردم، مردم این روز ها اغلب با گوشی موبایل خود در اینترنت جستجو می کنند و با سایت شما آشنا می شوند. پس داشتن نسخه موبایلی از این نظر ضروری است و مزیت دیگر آن گرفتن رنکینگ یا رتبه بهتر در موتور جستجوی گوگل می باشد.

۷

سادگی یافتن آدرس آتلیه

وقتی روی لینک تهران، فرمانیه (مشخص شده با کادر زرد) کلیک کنید به صفحه آدرس مشخص شده روی نقشه گوگل منتقل می شوید

در دسترس بودن و سادگی رسیدن به اطلاعات مربوط به آدرس کسب و کار هایی که نیاز به مراجعه حضوری دارند از اهمیت بالایی برخوردار است – معمولا انتظار می رود که آدرس، جایی در صفحه ارتباط با ما، درباره ما و یا فوتر (قسمت پایین) وب سایت به صورت متنی و/یا به صورت تصویر نقشه موجود باشد.

وب سایت سروش کار هوشمندانه و جالبی برای نمایش آدرس آتلیه کرده است. خیلی خلاصه در قسمت فوتر نوشته: «تهران، فرمانیه» و آن را به آدرس مشخص شده روی نقشه گوگل لینک کرده است.

۸

خوانایی نوشته ها و عدم استفاده از رنگ های ناخوشایند برای چشم (مثل نوشتن قرمز روی پس زمینه آبی)

سعی کنید برای وب سایت خود، به ویژه در جا هایی که متن های طولانی وجود دارد از پس زمینه سفید با متن سیاه استفاده کنید. یا هر جا که پس زمینه رنگی ای داشتید، دقت کنید که متن روی آن خوانا باشد و چشم را اذیت نکند.

همچنین بخوانید:  آموزش 9 نکته برای عکاسی از انعکاس کوه ها در دریاچه

برای خود من بار ها اتفاق افتاده به دلیل رنگ بندی نوشتار سایتی که چشمم را اذیت می کرده، مجبور به ترک آن شده باشم. سعی کنید تا می توانید مینیمال عمل کنید.

متن های ناخوانا، منظورم متونی است که به دلیل رنگ خودشان یا پس زمینه شان به سختی خوانده می شوند، از نشانه های یک سایت با طراحی ضعیف هستند.

۹

رنگ بندی و زیبایی کلی

پالت رنگی محدود، با رنگ اصلی بنفش و تکرار آن در سایت، به وب سایت یک ظاهر با سلیقه و حرفه ای داده است. استفاده از رنگ سفید به عنوان پس زمینه بدنه سایت، انتخابی هوشمندانه بوده است. این رویکرد مینیمال، به پرت نشدن حواس بیننده و جلب توجهش به اطلاعات اصلی (در اینجا نمونه عکس ها) کمک کرده است.

در اینجا چون با یک سایت در شاخه کودک و نوزاد سر و کار داریم، انتظار داشتم رنگ بندی شاد و روشنی را ببینم، که البته همینطور هم بود.

توصیه من به دوستانی که می خواهند سایت عکاسی شخصی یا استودیو خود را راه اندازی کنند این است که یک پالت رنگی محدود به ۲ یا نهایت ۳ رنگ اصلی را انتخاب کنند و از تکرار آن چند رنگ و سایه رنگ هایشان در نقاط مختلف سایت استفاده کنند.

رنگ بندی، وظیفه گرافیست وب سایت است، و می تواند بسته به سلیقه شما یا رنگ های برندتان متغیر باشد. آنچه معیار اصلی من در این قسمت است، چشم نواز بودن رنگ ها، شلوغ و حواس پرتکن نبودن و ارتباطشان با آن کسب و کار است.

۱۰

ارائه اطلاعات درباره تجربه عکاس یا عکاسان و سابقه فعالیت آتلیه

تنها معیارم هنگام بررسی وب سایت آتلیه سروش که به آن مثبت ندادم ارائه اطلاعات درباره عکاس یا عکاسان بود.

در صفحه اصلی سایت نوشته شده که «آتلیه کودک سروش از فارغ التحصیلان مجرب دانشگاهی در کادر عکاسان خود بهره می برد» که این توضیح خیلی خوب است، اما اگر با یک لینک برخی از این عکاسان یا رزومه شان معرفی می شدند و یا برای مثال من می توانستم خودم از قبل انتخاب کنم چه شخصی از من عکاسی کند خیلی بهتر می شد.

۱۱

اطلاعات کافی برای جلب اعتماد خانواده

جمله هایی از سایت مثل «عکاسی دوران بارداری در آتلیه سروش از بخش های تخصصی عکاسی می باشد که توسط کادر مجرب خانم انجام می پذیرد»

یا

«عکاسی نوزاد شاید یکی از سخت ترین ژانرهای عکاسی است به دلیل حساسیت و سلامت کودک…»، برایم کافی بودند تا بفهمم این قسمت ها با فکر و بر اساس تجارب یک عکاس یا مدیریت آتلیه نوشته شده اند و صرفا جهت پر کردن صفحات خالی سایت، کلیشه ای یا یا متن کپی نیستند. به نظر من وب سایت آتلیه کودک سروش در زمینه جلب اعتماد خانواده خوب عمل کرده است.

۱۲

هرگونه ویژگی یا اطلاعات برای معرفی خدمات خاصی که آتلیه یا عکاس ارائه می دهد

وب سایت آتلیه کودک، نوزاد و بارداری سروش در این زمینه عالی عمل کرده و تمام خدمات کلیدی یا خاص خود را به شکل مشخص در باکس هایی زیبا شرح داده است که در تصویر بالا مشاهده می نمایید.

امیدوارم این معیار ها به شما عزیزانی که به دنبال انتخاب یک آتلیه عکاسی خوب هستید کمک کنند تا وب سایت آتلیه ها را بهتر ارزیابی کنید. همچنین شما یاران لنزکی، امیدوارم نکته تازه ای برای بهبود وب سایت شخصی، آتلیه یا کسب و کار خود آموخته باشید و اگر از راه عکاسی کسب درآمد می نمایید و هنوز سایت ندارید، این مقاله شما را به فکر ساختن یک وب سایت انداخته باشد و از نکاتش استفاده نمایید.

شما هم یک کسب و کار در زمینه عکاسی دارید که مایلید در سایت لنزک معرفی شده و برایش مقاله ای نوشته شود؟ کافی است با ما تماس حاصل فرمایید.

نظر شما درباره آنچه در این مقاله گفتیم چیست؟ به نظر شما بهترین راه برای یافتن یک آتلیه عکاسی مناسب چیست؟ چقدر داشتن یک وب سایت برای آتلیه عکاسی را مهم می دانید؟ کدام یک از معیار هایی که نام بردم از نظرتان مهم ترند؟ و آیا می توانید معیار دیگری برای ارزیابی سایت یک آتلیه کودک معرفی نمایید؟.

سپاس از شما دوستان عزیز لنزکی ام برای اینکه وقت گذاشتید و این مقاله را مطالعه نمودید و سپاس از مدیریت آتلیه سروش که بانی نوشتن و انتشار این مقاله شدند.

نویسنده: سردبیر لنزک

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image