بهداشت و سلامت

ملاسما چیست؟ + 18 درمان طبیعی برای ملاسما

ملاسما می تواند در اثر عوامل ژنتیکی یا با اثر عوامل خارجی ایجاد شود. علت آن هر چه که باشد، ملاسما همیشه برای زنان به ویژه زنان بالای 30 سال وسواس ایجاد می کند. هیچ کس نمی خواهد ظاهر خود را با ملاسما ببیند، اما همه نمی دانند که راه صحیح برای پیشگیری و جلوگیری از این بیماری را دارند. اگر شما نیز در حال تجربه همین وضعیت هستید، این مقاله برای شما مناسب است. در ادامه این مقاله از بخش زیبایی, پوست و موی دکتر سلام نکاتی برای از بین بردن ملاسما از صورت خود پیدا خواهید کرد. خوشبختانه، آنها ساده، ایمن و اقتصادی هستند. مطمئناً با نتایجی که به دست می آورند، سر سخت ترین زنان احساس رضایت خواهند کرد. اما عجله نکنید، اول از همه، باید اطلاعات مهم در مورد ملاسما را دریابیم.

ملاسما

ملاسما چیست؟

ملاسما جوش های قرمز رنگ روی سطح صورت است. آن ها به تدریج به صورت زرد یا قهوه ای عمیق روی صورت تبدیل می شوند. اگرچه باعث ایجاد تأثیرات زیادی بر سلامتی شخص نمی شود، اما ملاسما دلیل وسواس بسیاری از زنان است. دلیل آن این است که بر زیبایی تأثیر می گذارد و باعث می شود بسیاری از افراد احساس عدم اعتماد به نفس کنند. ملاسما عمدتاً با افزایش سطح ملانین در اپیدرم پوست ایجاد می شود. اغلب در گونه ها، بینی و گردن ظاهر می شود. علاوه بر این، شما همچنین می توانید ظهور آن را در قسمت پشت و بازو مشاهده کنید

اگر زود درمان نشود، به تدریج در مناطق دیگر بدن گسترش می یابد. در حال حاضر، تا 40٪ از زنان بالای 30 سال و تقریبا 90٪ از زنان بالای 40 سال از ملاسما شدید رنج می برند. این نشان می دهد هرچه پیرتر می شوید، پوست شما سریعتر پیر می شود و این باعث می شود شکل گیری و گسترش ملاسما تسهیل شود

سه نوع اصلی ملاسما وجود دارد: ملاسما که در سطوح، ملاسما عمیق و ملاسما ترکیبی ظاهر می شود. متأسفانه، ملاسما اغلب در افراد با پوست سفید ظاهر می شود. در این افراد، درمان ملاسما مدتی طول می کشد. نه تنها این، اگر به طور کامل درمان نشود، ملاسما می تواند در هر زمان عود کند. سپس، درمان دشوارتر خواهد شد. اگر با این وضعیت روبرو شدید، زیاد نگران نباشید زیرا ملاسما برای سلامتی خطرناک نیست. هنوز هم می توانید با پشتکار خود آن را از بین ببرید.

دلایل مشترک ملاسما چیست؟

در اینجا دلایل شایع این بیماری آورده شده است:

عوامل ژنتیکی

این یکی از شایع ترین دلایل است. اگر ملاسما دارید، احتمالاً فرزندان شما به این بیماری مبتلا می شوند. اگر به دلیل عوامل ژنتیکی به ملاسما مبتلا شده اید، برای درمان آن به زمان زیادی نیاز خواهید داشت.

اختلال رنگدانه پوست

ملانین رنگدانه تیره ای است که رنگ پوست را تشکیل می دهد. هنگامی که ملامین بیش از حد تولید می شود و به طور ناهموار توزیع می شود، باعث اختلال رنگدانه های پوستی می شود. هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب، میزان ملامین افزایش می یابد و رنگ پوست تیره ایجاد می کند. صورت شما بیشترین آسیب را خواهد دید. به همین دلیل است که افراد اغلب در معرض آفتاب غالباً ملاسما زیادی دارند.

اختلال هورمونی

اختلالات هورمونی می تواند در هر زمان، در دوره های قاعدگی یا در دوران یائسگی رخ دهد. بسیاری از افراد می دانند که استفاده طولانی مدت از داروهای ضد بارداری خوراکی می تواند باعث اختلالات هورمونی شود. نه تنها این، استرس و بارداری نیز باعث این بیماری می شوند. تغییرات هورمونی بدن را برای تولید ملانین بیشتر تحریک می کند و باعث ایجاد ملاسما می شود.

استفاده از محصولات مراقبت از پوست با کیفیت پایین

بسیاری از افراد از محصولات مراقبت از پوست با خاصیت سفیدکننده پوست به سرعت استفاده می کنند. آن ها می توانند پوست شما را سفید کنند، اما در عین حال باعث شوند پوست بسیار ضعیف و حساس شود. در آن زمان، پوست مستعد نور خورشید و سایر عوامل محیطی مانند دود و گرد و غبار است. جای تعجب نیست که ملاسما بعد از استفاده از این نوع محصولات روی پوست شما ظاهر شود.

کمبود مواد مغذی

پوست نیز جزئی از بدن است، بنابراین برای احیاء نیاز به مواد مغذی کافی نیز دارد. اگر رژیم غذایی شما خیلی مغذی نباشد، پوست شما کسل و ضعیف خواهد شد. علاوه بر این، خوردن غذاهای چرب و نوشیدن زیاد الکل همچنین باعث می شود پوست شما از همین وضعیت رنج ببرد. سپس، تشکیل ملاسما اجتناب ناپذیر است.

کمبود خواب

خواب دیر نه تنها برای سلامتی شما بلکه برای پوست شما نیز مضر است. شب زمان استراحت و بازسازی پوست است. اگر مانع این فرآیند شوید، ملاسما به راحتی شکل می گیرد و پخش می شود.

از ضد آفتاب استفاده نکنید

همانطور که می دانید پرتوهای UVA و UVB دشمن پوست هستند. آن ها پوست را تحریک می کنند تا ملامین بیشتری تولید کند. قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون استفاده از ضد آفتاب باعث تحریک ملاسما در شکل گیری و بدتر شدن آن می شود.

ملاسما

به طور منظم سلول‌های مرده پوست را از بین نبرید

لایه برداری پوست بخش مهمی از روند مراقبت از پوست است. اگر غالباً این کار را نکنید، سلول های مرده روی پوست جمع می شوند و پوست را بسیار ضعیف و زبر می کنند. این فرصتی برای ظهور و پخش ملاسما ایجاد می کند.

خشکی

یکی از شایع ترین دلایل ملاسما، خشکی پوست است. برخی از بیماری ها می توانند باعث این امر شوند. نوشیدن آب کافی همچنین باعث خشک شدن پوست و ملاسما می شود. اگر فردی هستید که اغلب دچار استرس می شوید، در نتیجه اغلب با این وضعیت روبرو خواهید شد.


بیشتر بخوانید: بکارگیری برخی از درمان‌های طبیعی برای از بین بردن خشکی پوست


علائم رایج ملاسما چیست؟

به طور کلی، ملاسما منجر به تغییر رنگ هایی می شود که از رنگ معمول پوست شما تیره تر است. به طور معمول، متقارن است و با علائم مطابق در دو طرف و روی صورت ظاهر می شود.

در اینجا علائم شایع این بیماری وجود دارد:

 • لکه های زرد یا قهوه ای عمیق روی گونه ها، بینی و پیشانی
 • آن ها به تدریج در مناطق دیگر صورت، گردن و ساعد پخش می شوند
 • آن ها باعث ایجاد درد یا خارش نمی شوند
 • وقتی به آن ها اجازه می دهید با خورشید در تماس باشند، تیره تر می شوند
 • قسمت های پوستی که اغلب دارای لکه هایی به رنگ قهوه ای هستند عبارتند از پیشانی، گونه ها، پل های چانه و بینی.

ممکن است علائم دیگری را که ذکر نشده است تجربه کنید. اگر در مورد علائم بیماری سؤالی دارید ، با پزشک خود مشورت کنید.

عوامل خطر ملاسما کدامند؟

ملاسما یک بیماری پوستی بسیار شایع است، در هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد. با این حال، افراد دارای پوست تیره بیشتر از افرادی که پوست سفید دارند، از این بیماری رنج می برند. پروژسترون و حساسیت استروژن با ملاسما همراه هستند. این بدان معناست که بارداری، قرص های ضد بارداری یا سایر روش های درمانی هورمونی نیز می توانند باعث بروز این مشکل پوستی شوند. اعتقاد بر این است که بیماری تیروئید و استروئید منجر به ملاسما می شود.

علاوه بر این، افرادی که غالباً در معرض اشعه آفتاب قرار می گیرند نیز از آنجایی که پرتوهای فرابنفش روی سلول های بنام ملانوسیت هایی که کنترل رنگدانه را کنترل می کنند، در معرض خطر بیشتری از ملاسما هستند. افرادی که سبک زندگی بدی دارند (اغلب خیلی دیر به رختخواب می روند و مشروبات الکلی می نوشند) نیز با این بیماری پوستی روبرو خواهند شد. شما می توانید با به حداقل رساندن عوامل خطر، این مشکل را کنترل کنید. لطفا برای اطلاعات بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به یک دکتر مراجعه کنید؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، ملاسما تهدید کننده زندگی نیست، بنابراین نیازی به نگرانی در مورد ظاهر آن ها وجود ندارد. شما می توانید آن ها را با مقداری رعایت و برنامه ریزی حذف کنید. اما، اگر بعد از یک دوره درمان در خانه هیچ نتیجه ای دریافت نکردید، باید به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، اگر می خواهید ملاسما را در اسرع وقت از بین ببرید، می توانید برای مشاوره مستقیم به پزشک زیبایی مراجعه کنید. علاوه بر این، اگر سوالی دارید، با پزشک خود مشورت کنید. شرایط هر شخص متفاوت است، بنابراین لطفاً با پزشک خود مشورت کنید تا مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

در بالا اطلاعات اساسی در مورد ملاسما وجود دارد. امیدوارم با استفاده از این اطلاعات، شما جامع ترین نمای این وضعیت پوستی را داشته باشید. در حالی که همه موارد ملاسما با درمان ناپدید نمی شوند، کارهایی که می توانید انجام دهید برای تضمین بدتر نشدن این وضعیت و به حداقل رساندن ظاهر آن است.

ملاسما

درمان طبیعی ملاسما

این مقاله به شما هر دو نکته مؤثر در مورد نحوه درمان ملاسما بر روی صورت و لب فوقانی به طور طبیعی در خانه و ترفندهایی برای جلوگیری یا کنترل علائم ملاسما در صورت، گردن و بازوهای شما را نشان خواهد داد.

1-درمان طبیعی ملاسما با لیمو

این اولین درمانی است که در این لیست نکاتی درباره نحوه درمان ملاسما بر روی صورت وجود دارد. لیمو همیشه یکی از رایج ترین مواد طبیعی در دستور العمل های زیبایی است. به دلیل توانایی آن در از بین بردن موثر سبوم و خاک در پوست و از بین بردن سلول‌های مرده پوست بدون آسیب رساندن به پوست شناخته شده است. لیمو همچنین دارای خواص ضد باکتریایی خوبی است و حاوی مقدار زیادی ویتامین C است که به جلوگیری از پیری پوست، بهبود رنگدانه و از بین بردن ملاسما کمک می کند. علاوه بر این، این مرکبات منبع اسیدهای طبیعی است، بنابراین توانایی سفید کردن پوست را به طور موثری دارد. در نتیجه، پوست شما سالم و درخشنده خواهد ماند.

برای استفاده از لیمو در مورد نحوه درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید روش های زیر را دنبال کنید:

روش 1. نحوه درمان ملاسما با استفاده از لیمو و جوش شیرین

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • جوش شیرین آب لیمو را با هم مخلوط کنید تا مخلوط غلیظ شود
 • بعد از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به آرامی به مدت 2-3 دقیقه در حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • صورت خود را با آب بشویید

جوش شیرین خاصیت لکه گیری ملایم دارد، بنابراین مخلوط لیمو و جوش شیرین به طور موثری سلول‌های مرده پوست را از بین می برد و ملاسما را از بین می برد. لطفاً این روند را 1-2 بار در هفته بکار بگیرید تا بهترین نتیجه را بگیرید. استفاده از ضد آفتاب را قبل از بیرون آمدن فراموش نکنید.  همچنین بعد از استفاده از هر نوع ماسک، از آن استفاده کنید چرا کا پوست در برابر آفتاب بسیار آسیب پذیر است.

روش 2. لیمو و عسل

برای استفاده از این روش ، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • آب لیمو را با عسل به نسبت 1و 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه بعد از 10-15 دقیقه ماساژ را با حرکت دایره ای ماساژ دهید،
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

عسل همچنین یکی از محبوب ترین مواد زیبایی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. برای نرم کردن پوست، تسهیل مواد مغذی آب لیمو برای نفوذ به عمق پوست مفید است. می توانید این روش را 2-3 بار در هفته اعمال کنید.

روش 3.آب لیمو و زرد چوبه

برای استفاده از این روش، مراحل زیر زیر را انجام دهید:

 • آب لیمو را با پودر زرد چوبه مخلوط کنید، تا مخلوط غلیظ شود
 • پس از پاک کردن صورت خود با یک پاک کننده، این مخلوط را اعمال کنید
 • به مدت  2 تا 3 دقیقه صورت خود را با حرکات دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10 تا 15 دقیقه صورت خود را با آب بشوئید

روش 4.پودر لیمو و سبوس برنج

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

پودر سبوس برنج قادر است پوست را به خوبی نرم کند. نه تنها این، مواد مغذی موجود در پودر سبوس برنج نیز به محو شدن ملاسما و سفید شدن پوست کمک می کند. بنابراین، مخلوط آب لیمو با پودر سبوس برنج برای شرایط شما واقعا مفید است. شما می توانید این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

ملاسما

روش 5. لیمو و سفیده تخم مرغ

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • 1 قاشق چایخوری آب لیمو را با 1 عدد تخم مرغ مخلوط کنید
 • بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید،
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید
همچنین بخوانید:  آیا مرکبات آنقدر که درباره‌شان گفته می‌شود، مفید هستند؟

سفیده تخم مرغ اثرات زیادی روی پوست دارد مانند ضد خشکی، ضد پیری و پاکسازی عمیق در پوست. البته جای تعجب نیست که مخلوط آب لیمو و سفیده تخم مرغ برای عارضه پوستی شما مفید باشد.شما می توانید این روش را 2-3 استفاده کنید بار در هفته امتحان کنید.


بیشتر بخوانید: لایه برداری و از بین بردن سلول های مرده پوست


2-پودر زردچوبه

نکته بعدی در مورد نحوه درمان ملاسما در صورت و لب فوقانی، استفاده از پودر زردچوبه است. استفاده از زردچوبه بهترین درمان برای ملاسما است. به دلیل مقادیر زیاد کورکومین، زردچوبه قادر به جذب رادیکال های آزاد، تحریک تولید آنزیم های ضد پیری و کاهش موثر ملاسما است. نه تنها زردچوبه ملاسما را درمان می کند، بلکه از زخم های خنثی کننده فرآیند نیز بسیار پشتیبانی می کند. این ماده علاوه بر فواید زیادی برای پوست، به هیچ وجه گران نیست.

برای استفاده از پودر زردچوبه برای درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید یکی از این روش ها را در زیر دنبال کنید:

روش 1. پودر زردچوبه و شیر بدون شکر

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • پودر زردچوبه را با شیر بدون شکر مخلوط کنید تا یک مخلوط غلیظ ایجاد شود
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه  صورت خود را را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

شیر سرشار از اسید لاکتیک است که ضمن نرم شدن پوست، به محو شدن ملاسما کمک می کند. برای جلوگیری از خشک شدن پوست باید از شیر بدون قند استفاده کنید. بیایید هفته ای 2-3 بار این کار را انجام دهید تا ببینیم چقدر موثر است.

روش 2. پودر زردچوبه و سفیده تخم مرغ

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • پودر زردچوبه را با یک عدد تخم مرغ مخلوط کنید تا یک مخلوط غلیظ ایجاد شود
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

برای بدست آوردن نتایج مورد انتظار می توانید روزانه 2-3 بار از این روش استفاده کنید.

روش 3. پودر زردچوبه و عسل

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • پودر زردچوبه را با عسل مخلوط کنید تا مخلوط غلیظی ایجاد شود
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

لطفاً این روش را 2-3 بار در هفته انجام دهید تا به تدریج وضعیت شما بهبود یابد.

ملاسما

روش 4. پودر زردچوبه و روغن گل سرخ

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • پودر زردچوبه را با روغن گل سرخ مخلوط کنید تا مخلوط غلیظ شود
 • پس از تمیز کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با  حرکات دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10 تا 15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

روغن گل سرخ دارای خاصیت مرطوب کننده خوبی بر روی پوست است و از خشکی که یکی از دلایل ملاسما است جلوگیری می کند. نه تنها این، روغن گل رز پوست را نیز تازه نگه می دارد. بنابراین، برای درمان ملاسما باید پودر زردچوبه را با روغن گل رز ترکیب کنید. می توانید این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید.

روش 5. پودر زردچوبه و روغن بادام

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • پودر زردچوبه را با روغن بادام مخلوط کنید تا یک مخلوط غلیظ ایجاد شود
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه بعد از 10-15 دقیقه ماساژ را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

این روش را 2-3 بار در هفته انجام دهید و پوست شما به خاطر آن متشکر خواهد بود.

3-سرکه سیب

در واقع، در مورد ملاسما درباره اثرات مثبت احتمالی سرکه سیب بحث های زیادی شده است. این ماده در اشکال مختلف برای کاهش ملاسما، چه به صورت مجرا و چه در فرم تونر موضعی صورت استفاده می شود. سرکه سیب به دلیل فواید آن در سیستم گوارشی، پوست و موهای ما بسیار مشهور است. اسید استیک موجود در این ماده به عنوان یک ماده طبیعی عالی بر روی پوست عمل می کند و باعث تجدید سلول می شود. می توانید از آن به عنوان یک تونر برای دیدن کم رنگ شدن لکه های ملاسما استفاده کنید.

آنچه شما باید انجام دهید این است:

 • بخش های مساوی سرکه سیب را با آب مخلوط کنید مخلوط را روی پوست آسیب دیده خود بمالید – بگذارید به طور طبیعی خشک شود
 • با آب ولرم آن را بشویید و پوست خود را خشک کنید.
 • برای نتیجه ی بهتر این روش را یک بار در روز تکرار کنید.

برای استفاده از سرکه سیب به عنوان نوشیدنی برای ملاسما، می توانید 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب را درون یک لیوان آب اضافه کنید، روزانه این معجون را بنوشید.

4-درمان طبیعی ملاسما با آب پیاز

آب پیاز یک نکته مؤثر در مورد نحوه درمان ملاسما در خانه محسوب می شود که به ترمیم پوست کمک می کند. این کار برای از بین بردن تیرگی ناخوشایند پوست ناشی از ملاسما انجام می شود. در واقع، در مقایسه با محصولات زیبایی پوست، پیاز واقعا جایگزین ارزان و بی خطری است. این گیاه تند برای انواع بیماری ها استفاده می شود و به سلول های پوستی تغذیه می کند. به دلیل داشتن طیف وسیعی از گوگرد که دارای ترکیباتی به نام سولفوکسیدها و سرپن ها است. علاوه بر درمان ملاسما، در معالجه زخم ها و رفع لکه های آکنه نیز مؤثر است.

برای استفاده از آب پیاز برای درمان ملاسما، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

 • قبل از مخلوط کردن مواد، پوست پیاز را پوست گرفته و در قسمت های خرد شده خرد کنید و آب آن را بگیرید
 • یک اسفنج پنبه ای را داخل آب  پیاز بگذارید و روی پوست خود بمالید.
 • 15 دقیقه قبل از شستشو با آب گرم آن را در آنجا بکشید
 • روزانه 3 هفته این روش را تکرار کنید تا نتایج آن قابل توجه شود.

ملاسما

5- آلوئه ورا

با تشکر از پلی ساکاریدهای مخاطی، آلوئه ورا می تواند ضمن بازگرداندن رنگ اصلی پوست، باعث افزایش فشار خون شود. این ماده پاک کننده همچنین در از بین بردن سلول‌های مرده پوست و تقویت بازسازی سلول‌های جدید پوست کمک می کند. در واقع، آلوئه ورا از جمله نکات رایج در مورد چگونگی درمان طبیعی ملاسما است.

مطالعه منتشر شده در مجله لیزر درمانی آرایشی و بهداشتی نشان داد خانم هایی که از  آلوئه ورا محصور شده با لیپوزوم استفاده می شوند، که ژلی است که برای جذب سریع پوست انسان تولید می شود، از پیشرفت چشمگیر در وضعیت ملاسما بدون عوارض جانبی خبر داد.

 • از یک برگ آلوئه ورا باز استفاده کنید تا ژل آن را استخراج کنید
 • به مدت 1-2 هفته ژل را روی پوست خود بمالید و 1-2 دقیقه ماساژ دهید
 • 10 دقیقه صبر کنید و آن را با آب ولرم بشویید.
 • این روش را دو بار در روز برای چند هفته تکرار کنید.

6- جو دوسر

اگر می خواهید ملاسما را به طور طبیعی درمان کنید در حالی که هنوز می خواهید پوست درخشان و روشن تر داشته باشید، از بلغور جو دوسر استفاده کنید. این ماده به عنوان یک لایه بردار طبیعی تسکین دهنده پوست است که می تواند لایه های بالای پوست را لایه برداری کند ، ظاهری صاف و روشن تر از پوست را نشان می دهد که هیچ رنگی ندارد.

این دستورالعمل ها را برای استفاده از آرد جو دوسر برای نحوه درمان ملاسما در منزل دنبال کنید:

 • 2 قاشق غذاخوری جو دوسر را با عسل و شکر مخلوط کنید تا خمیری نرم تشکیل شود
 • خمیر را روی پوست خود بمالید
 • 30 دقیقه صبر کنید قبل از اینکه آن را با آب بشویید

7- عنبه هندی

عنبه هندی نه تنها یک میوه خوشمزه است، بلکه به دلیل داشتن آنزیم پائین در طبیعت نیز یک عامل ضد عفونی کننده عالی هستند. این آنزیم از روند از بین بردن سلول‌های مرده و آسیب دیده پوست پشتیبانی می کند.

 • 2 قاشق غذاخوری عسل را به ½ فنجان خمیر عنبه هندی مانند خمیر پوره اضافه کنید
 • این مخلوط را به مدت 20 دقیقه روی پوست خود بمالید
 • آن را با آب ولرم بشویید
 • این روش را یک بار در هفته به مدت چند ماه انجام دهید.

توجه: اگر احساس تحریک یا سوزش شدید دارید، به خصوص در نواحی آسیب دیده، اطراف چشم، گونه یا بینی، فوراً مخلوط را بشویید.

8- درمان طبیعی ملاسما با آبگوشت استخوان

به یاد داشته باشید که ملاسما به معنای واقعی کلمه یک مشکل زیبایی نیست، بلکه یک مشکل داخلی است که از طریق پوست ایجاد می شود. برای درمان ملاسما، باید آن را از درون انجام دهید و آبگوشت استخوان دقیقاً همان چیزی است که به دنبال آن هستید. تند شدن استخوان های گوشتی می تواند باعث تقویت مواد معدنی طبیعی و همچنین مواد معدنی و کلاژن موجود در استخوان های استخراج شده و داخل آن شود.

در حقیقت، آبگوشت استخوان به طور مستقیم برای ملاسما مفید نیست، اما به حفظ سلامت روده و پوست سالم کمک می کند. بنابراین، اگر شرایط شما به دلیل عدم تعادل هورمون ناشی از روده نشتی باشد. کلاژن به نفع پوست، مو و ناخن شما خواهد بود.

9- چوب صندل

یکی دیگر از مواد تقویت کننده پوست چوب صندل است. این می تواند باعث تقویت رنگ پوست و علائم ملاسما به همراه سایر لک ها شود.

 • پودر زردچوبه، پودر چوب صندل و آب لیمو را با مقادیر مساوی مخلوط کنید
 • مخلوط را روی پوست خود بمالید و بگذارید به طور طبیعی خشک شود
 • برای مرطوب کردن این ماسک، آب سرد را روی صورت بمالید و پودر را خشک کنید.
 • برای گرفتن بهترین نتیجه این روش را 2-3 بار در هفته تکرار کنید.

10- ترب کوهی

نکته دیگری که باید در مورد چگونگی درمان ملاسما به طور طبیعی بررسی شود، گیاهان سفید کننده ای است که به نام ترب کوهی نامیده می شود. عمل سفید کننده آن باعث از بین رفتن هر نوع تغییر رنگ پوست مانند ملاسما می شود. یک ترب کوهی را برای برش در قسمت های بریده شده بریزید، آن ها را روی پوست خود مالش دهید پوست آب ترب کوهی را به خودی خود خشک کنید و آن را با آب ولرم شستشو دهید این روال را 1-2 بار در هفته تکرار کنید تا لکه های قهوه ای روی صورت محو شود.

ملاسما

11- روغن گاس

این یکی دیگر از ترفندهای مورد نیاز در مورد نحوه درمان ملاسما در صورت و لب فوقانی در خانه است. روغن گاس در آسیا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بارزترین تأثیر آن جلوگیری از پیری و نرم شدن پوست است. دلیل این امر این است که این روغن طبیعی حاوی مقدار زیادی ویتامین E است. روغن گاس می تواند علائم پرفیگمانتاسیون (رنگدانه پوستی) را بسیار موثر درمان کند. در نتیجه، وضعیت ملاسما به تدریج بهبود می یابد. اگر پوست شما دارای آکنه است ،روغن گای همچنین می تواند به شما در خلاص شدن از شر آن ها کمک کند.

برای استفاده از روغن گاس برای درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید یکی از این روش ها را در زیر دنبال کنید:

روش 1. نحوه درمان ملاسما تنها با استفاده از روغن گاس

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن گاس را از کپسول ها بیرون بیاورید
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده ، روغن گاس را بر روی پوست بمالید.
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکات دایره وار ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 صورت خود را با آب بشویید

شما می توانید این روش را 2-3 بار در هفته تا زمانی که نتایج مورد نظر خود را بدست آورید استفاده کنید.

روش 2. روغن گاس و روغن زیتون

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن گاس را با روغن زیتون به نسبت 1به 1 مخلوط کنید
 • پس از تمیز کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.
همچنین بخوانید:  مزوتراپی؛ کاربرد، فواید، عوارض و مراقبت های بعد از مزوتراپی

روغن زیتون همیشه به عنوان یکی از متنوع ترین روغن های طبیعی شناخته می شود. برای پوست و سلامتی مفید است. از ظرفیت آنتی اکسیدانی این روغن طبیعی همیشه قدردانی می شود. برای درمان ملاسما باید روغن گاس را با روغن زیتون ترکیب کنید. بیایید این روش را 2-3 بار در هفته اجرا کنیم تا ببینیم چقدر موثر است.

روش 3. روغن گاس و روغن گل سرخ

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن گاس را با روغن گل سرخ به نسبت 1به 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

لطفاً این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

روش 4. روغن گاس و تخم مرغ سفید

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • 2 قاشق چایخوری روغن گاس را با 1 عدد تخم مرغ مخلوط کنید
 • بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

می توانید این روش را 2-3 بار در هفته اعمال کنید.

روش 5. نحوه درمان ملاسما با استفاده از روغن گاس و روغن بادام

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن گاس را با روغن بادام به نسبت 1به 1 مخلوط کنید
 • پس از تمیز کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

روغن بادام به دلیل نرم تر کردن پوست، تسهیل کننده مواد مغذی است و روغن گاس برای نفوذ به پوست مفید است. شما می توانید این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید.

ملاسما

12-درمان طبیعی ملاسما با روغن اسطوخودوس

جای تعجب نیست که، در مورد نحوه درمان ملاسما بر روی صورت به طور طبیعی باید به روغن اسطوخودوس اشاره کرد. روغن اسطوخودوس اثرات معجزه آسایی بر روی پوست دارد. اسطوخودوس اغلب در مدیترانه پرورش می یابد، اما امروزه از اسانس این گل در همه جای دنیا استفاده می شود. این روغن طبیعی خاصیت تسکین دهنده خوبی دارد.

اگر پوست به شدت در معرض آفتاب قرار دارد، می توانید از روغن اسانس اسطوخودوس برای تسکین پوست استفاده کنید و تشکیل ملاسما را محدود می کند. علاوه بر این ، شما همچنین می توانید از روغن اسطوخودوس برای درمان ملاسما از اعماق پوست استفاده کنید. دلیل این امر این است که این روغن خاصیت ضد پیری خوبی دارد.

برای استفاده از روغن اسطوخودوس برای درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید یکی از این روش ها را در زیر دنبال کنید:

روش 1. روغن اسطوخودوس و روغن زیتون

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن اسطوخودوس را با روغن زیتون به نسبت 1و 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورتتان را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

می توانید این روش را 2-3 بار در هفته اعمال کنید.

روش 2. نحوه درمان ملاسما با استفاده از روغن اسطوخودوس و عسل

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن اسطوخودوس را با عسل به نسبت 1 و 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود  را با حرکات دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

لطفاً این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید تا نتایج مورد انتظار خود را بدست آورید.

روش 3. آب اسطوخودوس و آب لیمو

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن اسطوخودوس را با عسل به نسبت 2 به 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورتتان را با حرکات دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

اجرای این روش 2-3 بار در هفته و شما از اثر بخشی آن شگفت زده خواهید شد

روش 4. روغن اسطوخودوس و خیار

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • 1/2 خیار را خرد کنید تا آب خیار وجود داشته باشد.
 • مخلوط روغن اسطوخودوس با آب خیار به نسبت 2 به 1 بعد از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه بعد از 10-15 دقیقه ماساژ را به صورت ملایم ادامه دهید.

لطفاً این روش را 2-3 بار در هفته اعمال کنید.

ملاسما

روش 5. روغن اسطوخودوس و روغن اکالیپتوس

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن اسطوخودوس را با روغن اکالیپتوس به نسبت 1به1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورتتان را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

بیایید این روش را 2-3 بار در هفته اعمال کنیم.

13-روغن چوب صندل

در رابطه با یادگیری نحوه درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید از چوب صندل به صورت پودر یا روغن استفاده کنید. روغن چوب صندل قادر به تحریک بازسازی سلول‌های جدید پوست، از بین بردن پوست های زبر و خشک است. در نتیجه، به تدریج ملاسما به طور کامل از بین می رود. توانایی تغذیه پوست این روغن نیز قابل توجه است.

اگر پوست از اثر مواد آرایشی و محصولات بی کیفیت برای مراقبت از پوست آسیب دیده باشد، روغن های اساسی چوب صندل باعث تسکین پوست و تأمین مواد مغذی می شود که به ترمیم پوست کمک می کند. این باعث می شود که ملاسما فرصتی برای شکل گیری و پخش شدن نداشته باشد.

برای استفاده از روغن چوب صندل برای درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید یکی از این روش ها را در زیر دنبال کنید:

روش 1. نحوه درمان ملاسما تنها با استفاده از روغن چوب صندل

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده، روغن چوب صندل را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکات دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10 تا 15 دقیقه صورتتان را با آب شستشو دهید.

می توانید این روش را 2-3 بار در هفته اعمال کنید.

روش 2. روغن چوب صندل و آب لیمو

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن چوب صندل را با آب لیمو به نسبت 2 به 1 مخلوط کنید
 • پس از تمیز کردن صورت خود با پاک کننده ، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • .به مدت 2-3 دقیقه صورتتان را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

شما باید این روش را 2-3 بار در هفته اجرا کنید تا به تدریج وضعیت پوست خود را درمان کنید.

روش 3. روغن چوب صندل و روغن گل سرخ

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن چوب صندل را با اسانس گل سرخ به نسبت 1 و1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورتتان را به صورت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

بیایید این روش را 2-3 بار در هفته انجام دهیم و پوست شما به خاطر آن از شما متشکر خواهد بود.

روش 4. روغن چوب صندل و روغن بادام

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن چوب صندل را با روغن بادام به نسبت 1و 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورتتان را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

ملاسما

روش 5. روغن چوب صندل و پودر سبوس برنج

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن چوب صندل را با پودر سبوس برنج مخلوط کنید تا یک مخلوط غلیظ ایجاد شود
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورتتان را به صورت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

بیایید این نتیجه را 2-3 بار در هفته انجام دهیم تا بهترین نتیجه را بگیریم.

14-روغن گل سرخ

روغن گل سرخ اغلب به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی معجزه آسا شناخته شده است. در نتیجه، پوست خشک نخواهد شد و ملاسما فرصتی برای شکل گیری نخواهد داشت. اسانس گل سرخ نیز به کاهش ترشح چربی و سفت شدن منافذ کمک می کند. علاوه بر این، این اسانس طبیعی نیز باعث تسکین پوست به دلیل آفتاب سوختگی می شود. همچنین بسیار بی خطر است بنابراین اگر پوست حساسی دارید هنوز می توانید از آن استفاده کنید.

برای استفاده از اسانس گلاب برای درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید یکی از این روش ها را در زیر دنبال کنید:

روش 1. نحوه درمان ملاسما تنها با استفاده از روغن  گل سرخ

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده،
 • روغن گل سرخ را روی پوست بمالید و به مدت 2-3 دقیقه با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • این کار را هر روز قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید تا نتایج مورد انتظار خود را بدست آورید.

روش 2. روغن گل سرخ و پودر سبوس برنج

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن گل سرخ را با پودر سبوس برنج مخلوط کنید تا یک مخلوط غلیظ ایجاد شود
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

می توانید این روش را 2-3 بار در هفته انجام دهید.

روش 3. روغن گل سرخ و پودر لوبیای قرمز

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن گل سرخ را با پودر لوبیا قرمز مخلوط کنید تا یک مخلوط غلیظ ایجاد شود
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه  صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید و از نتایجی که برای شما به ارمغان می آورد تعجب خواهید کرد.

روش 4. آب میوه و روغن گل سرخ

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • بادمجان را خرد کنید تا آب آن وجود داشته باشد. ترکیب روغن گل سرخ با آب بادمجان به نسبت 2 به 1 بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه مخلوط را روی پوست خود ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

لطفاً این روش را 2-3 بار در هفته اعمال کنید.

ملاسما

روش 5. روغن گل سرخ و روغن بادام

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن گل سرخ را با روغن بادام به نسبت 1و 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

بیایید این روش را 2-3 بار در هفته انجام دهیم تا ببینیم چقدر موثر است.

15-درمان طبیعی ملاسما با روغن درخت چای

این روش درمانی نکته کمی شناخته شده در مورد چگونگی درمان طبیعی ملاسما بر روی صورت است. روغن درخت چای برای درمان ملاسما استفاده می شود زیرا حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است. در نتیجه روند پیری پوست به عقب رانده می شود، پوست همیشه تازه و سالم خواهد بود. نه تنها این، این روغن طبیعی نیز برای درمان آکنه استفاده می شود. این به دلیل خاصیت ضد باکتریایی قدرتمند آن است. این روغن مخصوصاً برای افرادی که پوست روغنی دارند، مناسب است.

برای استفاده از روغن درخت چای برای درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید یکی از این روش ها را در زیر دنبال کنید:

همچنین بخوانید:  با اگزمای زمستانی چه کنیم؟

روش 1. نحوه درمان ملاسما  تنها با استفاده از روغن درخت چای

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده، روغن درخت چای را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه  صورت خود را با حرکتی دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10 تا 15 ذقیقه صورت خود را با آب شستشو دهید.

این کار را هر روز قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید تا نتایج مورد انتظار خود را بدست آورید.

روش 2. روغن درخت چای و آب لیمو

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن درخت چای را با آب لیمو به نسبت 4 به 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

لطفاً این روش را 2-3 بار در هفته تا زمانی که نتایج مورد نظر خود را بدست آورید، اعمال کنید.

روش 3. روغن درخت چای و روغن نارگیل

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن درخت چای را با روغن نارگیل به نسبت 1 به 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

می توانید این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید.

روش 4. روغن  درخت چای و روغن زیتون

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن درخت چای را با روغن زیتون به نسبت 1به 1 یا 1به 2 مخلوط کنید
 • پس از تمیز کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

شما باید این روش را 2-3 بار در هفته اجرا کنید تا به تدریج وضعیت ملاسما بهبود یابد.

روش 5. روغن درخت چای و  سفیده ی تخم مرغ

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • 1 قاشق چایخوری روغن درخت چای را با 1 عدد سفیده تخم مرغ مخلوط کنید
 • بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورتتان را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

هفته ای 2-3 بار این کار را انجام دهید و پوست شما از این امر تشکر می کند.

ملاسما


بیشتر بخوانید: بهترین مرطوب کننده ها را خودتان براحتی بسازید


16-روغن بادام

چگونه ملاسما را بدون هزینه درمان کنیم؟ روغن بادام را یک گزینه اولویت در لیست انتخاب خود در نظر بگیرید. روغن بادام به عنوان یک مرطوب کننده عالی برای پوست شناخته شده است. اسیدهای چرب و ویتامین E موجود در روغن بادام باعث افزایش رطوبت پوست می شوند و باعث صاف شدن آن می شوند. بنابراین، علائم ملاسما به تدریج کاهش می یابد. علاوه بر این، این روغن طبیعی همچنین برای محو شدن زخم ها موثر است و برای افرادی که پوست روغنی دارند، مناسب است.

برای استفاده از روغن بادام برای درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید یکی از این روش ها را در زیر دنبال کنید:

روش 1. نحوه درمان ملاسما تنها با استفاده از روغن بادام

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده، روغن بادام را روی پوست بمالید
 • به مدت چند دقیقه با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه ، صورت خود را با آب بشویید

می توانید این روش را 2-3 بار در هفته اعمال کنید.

روش 2. نحوه درمان ملاسما با استفاده از روغن بادام و پودر لوبیا قرمز

 • روغن بادام را با پودر لوبیا قرمز مخلوط کنید تا یک مخلوط غلیظ ایجاد شود
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت چند دقیقه صورتتان را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید و از نتایجی که برای شما به ارمغان می آورد تعجب خواهید کرد.

روش 3. روغن بادام و آب لیمو

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن بادام را با آب لیمو به نسبت 4 به 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورتتان را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

لطفاً این نتیجه را 2-3 بار در هفته بکار بگیرید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

روش 4. نحوه درمان ملاسما با استفاده از روغن بادام و تخم مرغ

 • 1 قاشق چایخوری روغن بادام را با 1 عدد تخم مرغ مخلوط کنید
 • بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه بصورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

بیایید این روش را 2-3 بار در هفته انجام دهیم تا ببینیم چقدر موثر است.

روش 5. روغن بادام و پودر سبوس برنج

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن بادام را با پودر سبوس برنج مخلوط کنید تا یک مخلوط غلیظ ایجاد شود
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خودرا با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

شما باید این روش را 2-3 بار در هفته اجرا کنید.

ملاسما

17-روغن زردآلو

نکته بعدی در مورد نحوه درمان سریع ملاسما بر روی صورت، استفاده از روغن زردآلو است. این روغن مخصوص حاوی امگا -6-گاما- لینولنیک اسید برای تغذیه عمیق پوست است. علاوه بر این، این روغن حاوی ویتامین های زیادی A و E است که به تقویت ظرفیت تولید کلاژن پوست، بازسازی سلول های آسیب دیده پوستی و درمان ملاسما کمک می کند. در نتیجه، پوست شما جوان و سالم خواهد بود. همچنین می توانید از این روغن برای از بین بردن چین و چروک استفاده کنید.

برای استفاده از روغن زردآلو برای درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید یکی از این روش ها را در زیر دنبال کنید:

روش 1. نحوه درمان ملاسما تنها با استفاده از روغن زردآلو

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • بعد از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، روغن زردآلو را در حرکات دایره ای به مدت 2-3 دقیقه به پوست ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

می توانید این روش را 2-3 بار در هفته برای از بین بردن ملاسما پیاده سازی کنید.

روش 2. روغن زردآلو و روغن گل سرخ

برای استفاده از این روش برای درمان طبیعی ملاسما، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن زردآلو را با روغن گل سرخ به نسبت 1به1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

انجام این کار 2-3 بار در هفته کاری است که شما باید برای بهبود وضعیت پوست خود انجام دهید.

روش 3. روغن زردآلو و روغن نارگیل

برای استفاده از این روش، مراحل ساده زیر را اعمال کنید:

روغن زردآلو را با روغن نارگیل به نسبت 1 به1 مخلوط کنید پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را به مدت 2 یا 3 دقیقه در پوست صورت ماساژ دهید و به مدت 10-15 دقیقه صبر کنید و 10-15 دقیقه صبر کنید، صورت خود را با آب بشویید.

می توانید این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید.

روش 4. روغن زردآلو و روغن زیتون

برای استفاده از این روش مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن زردآلو را با روغن زیتون به نسبت 1به 1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

شما باید این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

روش 5. روغن زردآلو و روغن گل آفتابگردان

برای استفاده از این روش مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن زردآلو را با روغن گل آفتابگردان به نسبت 1به1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را با حرکت دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

شما باید این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

ملاسما

18-درمان طبیعی ملاسما با روغن انار

این آخرین نکته در مورد نحوه درمان ملاسما در صورت و لب فوقانی است که می خواهیم در این مقاله به آن اشاره کنیم. روغن انار با داشتن مقدار زیادی آنتی اکسیدان می تواند از ایجاد لکه های قهوه ای در زیر پوست جلوگیری کند. این ماده همچنین حاوی اسید الاژیک و اسید پونیکئیک است که می تواند پوست را از اعماق داخل بدن تغذیه کند، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشد و باعث احیاء پوست شود. روغن انار نه تنها در درمان ملاسما مؤثر است، بلکه علائم قابل توجهی در زمینه بیماری های پوستی مانند اگزما نیز دارد.

برای استفاده از روغن انار برای درمان ملاسما بر روی صورت، می توانید یکی از این روش ها را در زیر دنبال کنید:

روش 1. فقط روغن انار

برای استفاده از این روش مراحل زیر را اعمال کنید:

 • بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده، روغن انار را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورت خود را به صورت دایره ای ماساژ دهید،
 • بعد از 10 تا 15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

شما باید این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید.

روش 2. روغن انار و موز رسیده

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • موز رسیده را با 2 قاشق چایخوری روغن انار خرد کرده و مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را به مدت 2-3 دقیقه به آرامی در حرکات دایره ای روی پوست صورت ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید

لطفاً این روش را 2-3 بار در هفته اعمال کنید.

روش 3. روغن انار و آب گیاهان

برای استفاده از این روش مراحل زیر را اعمال کنید:

 • 1 بادمجان تازه را خرد کنید آب آن را به همراه آب انار به نسبت 1به1  مخلوط کنید
 • بعد از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت حدود 2-3 دقیقه در حرکات دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10 تا 15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

این کار را 2-3 بار در هفته انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

روش 4. آب انار و آب لیمو

برای استفاده از این روش برای درمان طبیعی ملاسما، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • آب انار و آب لیمو را به نسبت 2به1 مخلوط کنید
 • پس از پاک کردن صورت خود با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • حدوداً 2-3 دقیقه  صورت خود را ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را بشویید.

شما می توانید 2-3 بار در هفته این روش را پیاده سازی کنید.

ملاسما

روش 5. روغن انار و پودر سبوس برنج

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را اعمال کنید:

 • روغن انار و پودر سبوس برنج را با هم مخلوط کنید تا مخلوط غلیظی ایجاد شود
 • پس از پاک کردن صورت با پاک کننده، این مخلوط را روی پوست بمالید
 • به مدت 2-3 دقیقه صورتتان را با حرکات دایره ای ماساژ دهید
 • بعد از 10-15 دقیقه صورت خود را با آب بشویید
 • لطفاً این روش را 2-3 بار در هفته اعمال کنید.

به طور کلی، برای کاهش علائم ملاسما، بهتر است از کرم ضد آفتاب با کیفیت خوب با SPF 30 استفاده کنید تا از لکه های صورت جلوگیری کنید. موارد فوق نکاتی است که به شما در از بین بردن ملاسما بر روی صورت کمک می کند، ضمن اینکه به سفید و صاف شدن پوست نیز کمک می کند. همانطور که می بینید، همه آن ها بسیار ساده و بی خطر هستند. بنابراین، آن ها را اعمال کنید تا ببینید چقدر موثر هستند.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image