علمی و فناوری

مایکروسافت تعامل قلم با ویندوز را ساده‌تر می‌کند

تیم پژوهش مایکروسافت روی رابط کاربری جدیدی برای تعامل بهتر قلم با سیستم‌عامل کار می‌کنند.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، به‌تازگی در صحبت‌هایی که راجع‌به ویندوز ۱۰ ایکس و سرفیس نئو انجام داده، از توجه به رابط‌کاربری قلم‌محور در این نسخه از ویندوز سخن گفته است. 

تاکنون جزئیات چندانی از ویندوز ۱۰ ایکس و دستگاه‌های جدید سرفیس مشخص نشده؛ اما با توجه به آنچه از گفته‌ی مهندسان مایکروسافت برمی‌آید، به‌نظر می‌رسد که در این نسخه از ویندوز شاهد به‌کارگیری رابط‌ کاربری خلاقانه و نوآورانه‌ای هستیم که با فاصله‌گرفتن از رابط مرسوم ویندوز، تعامل قلم و لمس را با دستگاه راحت‌تر می‌سازد. به‌عنوان نمونه، وقتی قصد یادداشت‌برداری دارید، در‌حالی‌که در سرفیس نئو یک صفحه‌نمایش به یادداشت‌برداری در وان‌نوت اختصاص پیدا می‌کند، صفحه‌ی دیگر اجازه‌ی تماشا و اعمال تغییرات در یادداشت‌ها را خواهد داد. 

تیم پژوهش مایکروسافت از مدت‌ها پیش روی رابط‌کاربری طبیعی (Natural User Interface) کار می‌کرده تا روشی نوین و در‌ عین‌ حال قدرتمند را برای تعامل قلم و لمس با سیستم‌‌عامل پیدا کند؛ اتفاقی که قطعا برای ویندوز پیامد‌های مثبتی در پی خواهد داشت. یکی‌ از مواردی که رابط‌ کاربری طبیعی در اختیار کاربران تبلت قرار می‌دهد، تشخیص موقعیت قرارگیری دستگاه است تا سیستم‌عامل رابط‌ کاربری و قابلیت‌های خود را به‌صورت طبیعی برای موقعیت موردنظر تطبیق دهد. 

در دمویی که تیم پژوهش مایکروسافت نشان داده، دستگاه با هوشیاری وضعی هرگونه تغییر جزئی در وضعیت و موقعیتش را تشخیص می‌دهد؛ به‌عنوان‌ نمونه، این هوشیاری وضعی دستگاه را از هرگونه تغییری در دستِ تکیه‌گاه، تغییر زاویه و جهت نمایشگر، قرارگیری کف‌ دست روی صفحه‌نمایش هنگام نوشتن یا رسم و تشخیص زاویه‌‌ای که دست به تبلت نزدیک می‌شود، باخبر می‌سازد.

همچنین بخوانید:  بی ام و سری 3 استیشن مدل ۲۰۲۰ معرفی شد

برای دستیابی به چنین قابلیتی، سیستم سه روش مختلف را با یکدیگر تلفیق کرده است:

۱- تصاویر خام صفحه‌لمسی خازنی
۲- حرکت از سکون
۳- حسگر‌های الکتریکی در حاشیه‌های صفحه‌نمایش برای تشخیص مجاورت دست

همان‌طور که در ویدئو مشاهده می‌شود، استفاده‌ از قلم همواره به‌همراه منوی شناوری خواهد بود که به‌تناسب حرکت دست با شما حرکت می‌کند.

این تحقیقات در کنفرانس ACM CHI 2019 در شاخه‌ی سیستم‌های رایانشی انسان‌محور نمایش داده شد؛ اتفاقی که درنهایت برای مایکروسافت جایزه‌ی Honorable Mention را به‌ارمغان آورد. 

دیدگاه خود را در‌ این‌باره با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید. شما چه آینده‌ای را برای ویندوز ۱۰ ایکس و دستگاه‌های جدید مایکروسافت متصور می‌شوید؟

همچنین بخوانید:  آیا شب چشم برای گوشی های پیکسل گوگل واقعا بزرگ است از یک معامله؟

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image