علمی و فناوری

رویداد کارآفرینی ویتا؛ شروعی برای استفاده از گنجینه‌ اطلاعات کتابخانه ملی ایران

رویداد کارآفرینی ویتا به‌منظور رفع مشکلات مرتبط با محتوای دیجیتال کتابخانه ملی و ارتباط بین کسب‌‌وکارهای بخش محتوا و این مجموعه‌ غنی، ۱۴تیر تا ۱۱مرداد برگزار خواهد شد.

رشد فناوری دهه‌های اخیر نه‌تنها ما را با رشد شدید اطلاعات رو‌به‌رو کرده؛ بلکه به‌دنبال آن نیاز به دیجیتالی‌کردن اسناد کتبی نیز برای حفظ گذشته ضروری است. تاریخ و گذشته‌ی هر ملت، داده‌های ارزشمند علمی و پژوهشی و بسیاری از سندهای دیگر نه‌تنها باید حفظ شوند؛ بلکه برای تحقق اهداف بزرگ در این بخش موانع استفاده از آن‌ها نیز رفته‌رفته باید برداشته شود. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، متولی اصلی حفظ و نگه‌داری این اطلاعات ارزشمند باتوجه‌به نیازهای جدید، وظایف محول‌شده‌ی مجلس و اجرای برنامه‌ی تحول سازمان کتابخانه ملی و رفع مشکلات این بخش را در دستورکار خود قرار داده است. ظهر امروز نشست خبری رویداد کارآفرینی ویتا با حضور خبرنگاران و مسئولان برگزاری آن برای تشریح برنامه‌های پیش‌ رو تشکیل شد.

نشست خبری رویداد ویتا

در ابتدای مراسم، مظفر پاسدارشیرازی، مدیر توسعه و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در ابتدای مراسم درباره‌ی اهمیت گسترش استفاده از اطلاعات این سازمان از نقش مهم استارتاپ‌ها و بخش خصوصی و محدودیت‌ها برای خدمت‌رسانی بهتر در بخش محتوا سخن گفت. وی یکی از اصلی‌ترین وظایف سازمان اسناد را رفع مشکل دسترسی به منابع و داده‌ها دانست و استفاده‌ی بیشتر و بهتر پژوهشگران و استارتاپ‌ها از منابع دیجیتالی‌شده به‌لطف چنین رویدادهایی را پیش‌بینی کرد. افزون‌براین، پاسدارشیرازی از همکاری‌های نزدیک با سازمانی فناوری کشور و معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و مذاکرات با صندوق نوآوری و شکوفایی برای پیشبرد هرچه‌بهتر برنامه‌ی تحول خبر داد. شتاب‌دهنده‌ی نوین‌تِک، همکار سازمان اسناد و کتابخانه‌‌ها و مرکز فناوری دانشکده‌ی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، نیز این رویداد را از ۱۴تیر تا ۱۱مرداد برگزار خواهد کرد. 

همچنین بخوانید:  لذت بردن از عرضه مادام العمر مشاوره کسب و کار با مجله دیجیتال Foundr

نشست خبری رویداد ویتا

رویداد کارآفرینی ویتا به‌عنوان آغازگر راهی جدید با تمرکز بر سه زمینه‌ی مشکلات و زنجیره‌ی ارزش و هم‌افزایی در بخش هوش مصنوعی برگزار خواهد شد. به‌طورکلی، مخاطبان این رویداد به دو دسته، یعنی علاقه‌مندان به رفع مشکلات پیش‌ رو و دیگری استفاده‌کنندگان از خدمات و داده‌ها، تقسیم می‌شوند. قبادی، مدیرعامل شتاب‌دهنده‌ی نوین‌تِک، با اشاره به جدیدبودن زیست‌بوم کارآفرینی ایران درمقایسه‌با دیگر نقاط جهان مسائل سرمایه‌گذاری خطرپذیر و فنی را دو مقوله‌ی مهم در این بخش دانست. درحقیقت، این رویداد برای آشنایی هرچه‌بیشتر فعالان این بخش با مشکلات فنی و کاهش خطر‌های سرمایه‌گذاری و پدیدآمدن فرصت‌های بیشتر در چنین حوزه‌ی جدیدی برگزار می‌شود. قبادی در‌این‌باره چنین گفت:

برای پیشرفت در این بخش به فعالیت‌های زیرساختی برای کاهش خطر سرمایه‌گذاری نیاز داریم که این رویداد درحقیقت به‌دنبال همین مسئله و کم‌خطرکردن زیرساخت‌ها است. 

قبادی با اشاره به فراخوان عمومی داده‌شده برای این رویداد، حضور در آن را برای علاقه‌مندان به هوش‌مصنوعی و کسب‌وکارهای مرتبط با محتوا و کلان‌داده رایگان اعلام کرد. ظرفیت مرحله‌ی ابتدایی این رویداد ۶۰۰ نفر اعلام شده؛ ازاین‌رو علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رویداد کارآفرینی ویتا، علاوه‌بر کسب اطلاعات بیشتر، ثبت‌نام کنند. پس از افتتاحیه و آشنایی شرکت‌کنندگان با اهداف و ۳۷ مشکل پیش روی سازمان، نوبت به بررسی طرح‌ها و برگزاری کارگاه‌های آموزشی می‌رسد تا در مدت دو هفته، ظرفیت‌های همکاری شناخته و ارتباط مؤثری با متخصصان برقرار شود. قبادی در بخشی از سخنان خود با اشاره به حمایت از طرح‌های مفید ارائه‌شده، از ایجاد ارتباط کسب‌وکارها با سرمایه‌گذاران و سازمان اسناد برای برطرف‌کردن مشکلات سخن گفت. 

همچنین بخوانید:  ما سخاوتمندان زیبا و غنی سخنران Edifier را تحسین می کنیم، و امروز آنها ارزان تر از همیشه هستند

نشست خبری رویداد ویتا

در بخش دیگری از مراسم، زنده‌دل از دفتر برنامه‌ریزی و نظارت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از ظرفیت‌های محتوایی سخن گفت. در آمار اعلام‌شده، سالانه تقریبا ۳۵۰ ترابایت حجم اطلاعات و سندهای واجد شرایط آرشیو است و در سال ۱۳۹۷، یک‌میلیارد برگ سند ارزشیابی شده که ۷۰ میلیون برگ آن به آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انتقال پیدا کرده است. این آمار مربوط‌به سه‌چهار دهه‌ی گذشته است و تعداد سندهای جدید بسیار بیشتر از این میزان تخمین زده می‌شود؛ بنابراین، ورود جدی به بخش دیجیتالی‌کردن و استفاده از هوش مصنوعی به آن حس می‌شود.

در سال ۱۳۹۷، درحدود ۱۰۱ هزار عنوان کتاب در کشور منتشر شده که درمقایسه‌با ۲۰ سال گذشته سرعت نشر کتاب در ایران سه‌برابر شده است؛ از‌این‌رو، مشکلات پیش‌ رو نه‌تنها باید پاسخ‌گوی گذشته باشد؛ بلکه باید افزایش نشر کتاب و مقاله و سند را نیز دربر بگیرد. در مخازن سازمان، بیش از چهارمیلیون شماره نشریه نگه‌داری می‌شود. این اعداد ارقام به‌خوبی ارزش‌افزوده و حجم اطلاعاتی را نشان می‌دهد که ظرفیت فراوانی برای استفاده مفید دارند. مشکل پردازش خودکار متن و دیجیتال‌سازی یکی از مشکلاتی محسوب می‌شود که به راهکارهای هوشمندانه و ورود بخش‌ خصوصی نیاز دارد. 

همچنین بخوانید:  داشتن شغل مورد علاقه یک بعد منفی هم دارد

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image