علمی و فناوری

تحصیل در ترکیه با موسسه سفیران سروش سعادت

تحصیل در ترکیه و خصوصا در یکی از رشته‌های گروه پزشکی، از گزینه‌هایی است که انتخاب بسیاری از جوانان کشورمان برای ادامه تحصیل در سال‌های اخیر بوده است.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

مزایای تحصیل در رشته‌های گروه پزشکی، مسئله‌ای شناخته‌شده است اما از سوی دیگر، تحصیل در ترکیه نیز مزایای قابل‌توجهی خصوصا برای ما ایرانیان دارد که باعث شده درخواست‌های فزاینده‌ای در این سال‌ها برای آن به‌وجود آید.

کیفیت بالای سیستم آموزشی، اعتبار جهانی مدارک دانشگاهی، هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه تحصیل و زندگی، رفت‌و‌آمد راحت و ارزان، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر اروپایی و موارد دیگری از این قبیل، همگی از مزایای تحصیل در ترکیه است. مشاوران ما در مؤسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده‌اند تا شما را در این‌باره راهنمایی کنند.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و پذیرش در دانشگاه‌های دولتی این کشور، آزمون ورودی دارد؛ یعنی چیزی شبیه کنکور دانشگاه‌های کشور خودمان ولی از نظر محتوایی، به‌طور کلی متفاوت. در ترکیه دو سری آزمون ورودی به دانشگاه وجود دارد، به نام‌های YOS و SAT.

آزمون YOS در ابتدا به‌صورت سراسری برگزار می‌شد ولی اکنون چند سالی است که به‌صورت اختصاصی و توسط هر دانشگاه جداگانه برگزار می‌شود که متقاضیان باتوجه‌به دانشگاه مورد نظر خویش، باید در آزمون YOS آن دانشگاه شرکت کنند. همچنین متقاضیان می‌توانند در آزمون YOS چند دانشگاه شرکت کنند. زمان ثبت‌نام در این آزمون‌ها، معمولا فروردین هر سال و زمان برگزاری آن‌ها، اردیبهشت تا تیرماه است.

همچنین بخوانید:  چگونه اعتیاد خود را به مشغله ذهنی بیش‌ از حد درمان کنیم

این آزمون شامل دو بخش است: در بخش اول، سوالاتی در سه زمینه ریاضی و هندسه و هوش مطرح می‌شود. بخش دوم نیز به منظور سنجش دانش زبان ترکی است و این بخش برای کسانی مهم است که خواهان تحصیل به زبان ترکی هستند. اما آنانی که می‌خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، لازم است در آزمون SAT شرکت کنند. آزمون SAT به زبان انگلیسی و شامل سوالاتی در دو زمینه‌ی ریاضی و زبان انگلیسی است و هر ساله در چهار نوبت برگزار می‌شود.

تحصیل در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

همان‌طور که ذکر شد، اصولا شرکت در هر یک از رشته‌های گروه پزشکی در دانشگاه های ترکیه از جمله تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، نیازمند شرکت در آزمون ورودی و موفقیت در آن است. آزمونی که بنا بر زبان آموزشی دوره، به دو دسته تقسیم می‌شود: آزمون YOS براساس زبان ترکی استانبولی و آزمون SAT براساس زبان انگلیسی.

بااین‌حال، پذیرفته‌شدگان باید مدرک زبان نیز ارائه دهند. متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک IELTS داشته باشند و متقاضیان تحصیل به زبان ترکی نیز مدرک TOMER. اصولا داشتن مدرک زبان از پیش‌شرط‌های لازم ورود به دوره‌های تحصیلی گروه پزشکی در ترکیه است. البته متقاضیانی که فاقد مدرک زبان باشند، می‌توانند دوره مقدماتی یک ساله‌ای را در کالج های زبان بگذرانند و بعد وارد دوره‌های اصلی شوند.

همچنین بخوانید:  سونی اکسپریا 1 مارک 2 در مقایسه با سایر پرچمداران

لازم به ذکر است که نمرات دوره دبیرستان، در ابتدا تأثیری در ورود به دانشگاه ندارند ولی در شرایط برابر میان متقاضیان، از طرف دانشگاه مورد لحاظ قرار می‌گیرد. همچنین دانشگاه های خصوصی که آزمون ورودی ندارند، بسته به سطح کیفی و دیسیپلین آکادمیک خود، به نمرات دبیرستان متقاضیان، توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند.

همچنین دانشگاه های ترکیه برای پذیرش دانشجویان، شرط سنی ندارند ولی همانند نمرات دوره دبیرستان، در شرایط یکسان بین  متقاضیان، مورد نظر قرار گرفته و سن کمتر یا گپ تحصیلی کمتر شانس بیشتری خواهد داشت.

تحصیل در ترکیه

دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه

همواره یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در هر یک از رشته‌های گروه پزشکی و حتی پیراپزشکی، اعتبار مدرک صادره از دانشگاه محل تحصیل آن‌ها، در سطح جهانی و خصوصا در کشور مبدا خودشان است. در ایران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئول رسیدگی به این امور است. خوشبختانه برخی از برترین دانشگاه های ترکیه واجد چنین مهمی نیز هستند. دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه عبارت‌اند از:

  • دانشگاه استانبول – Istanbul Üniversitesi
  • دانشگاه آنکارا – Ankara Üniversitesi
  • دانشگاه آتاتورک – Atatürk Üniversitesi
  • دانشگاه حاجت تپه – Hacettepe Üniversitesi
  • دانشگاه اژه – Ege Üniversitesi
  • دانشگاه کوچ – Koç Üniversitesi
همچنین بخوانید:  سرمایه گذاری هیوندا و کیاموتورز روی استارتاپ ریماک

از میان این دانشگاه‌ها، تنها مورد آخری خصوصی است و سایر دولتی هستند. هزینه تحصیل در این دانشگاه های دولتی سالیانه از ۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار است و اما هزینه تحصیل در آن دانشگاه خصوصی سالی حدودا ۲۵ هزار دلار است. به خوبی پیدا است که هزینه های تحصیل در دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی کشور ترکیه حتی برای افراد خارجی که پذیرفته شوند، مقرون‌به‌صرفه است.

برای موفقیت در آزمون ورودی به منظور پذیرفته شدن در یکی از این دانشگاه‌ها و تحصیل در هر یک از رشته های گروه پزشکی مانند دندانپزشکی در ترکیه، مؤسسات معتبری در این کشور هستند که دوره‌هایی را به منظور آماده‌سازی متقاضیان به بهترین نحو برگزار می‌کنند. با شرکت در این دوره ها می‌توان احتمال پذیرفته شدن خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش داد.

اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل در رشته دندانپزشکی یا پزشکی هستید ولی قادر به قبولی از بین خیل متقاضیان در کشور خود نیستید، ما این فرصت را در ترکیه به‌عنوان یک کشور اروپایی برای شما فراهم می آوریم. پس با کارشناسان مؤسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image