بهداشت و سلامت

بلافیل چیست؟ بررسی، عوارض و هزینه تزریق بلافیل

بلافیل چیست؟ در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟ آیا می دانید این پرکننده چه عوارضی برای پوست دارد؟ بلافیل یک پرکننده طولانی مدت صورت است که برای درمان خط لبخند و جای زخم به کار می رود. بلافیل، ترکیبی از ریز کره های آکریلیک، کلاژن های طبیعی و لیدوکایین است. قبل از تزریق، انجام یک تست حساسیت الزامی است. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی بلافیل می پردازیم.

بلافیل چیست؟

بلافیل یک پرکننده ی تزریقی طولانی مدت است که برای از بین بردن خطوط لبخند (چین بینی – لبی) و پر کردن جای جوش استفاده می شود. این تزریق توسط شرکت Suneva Medical ساخته و به بازار عرضه شد و اخیرا آرتفیل نام گرفت. استفاده از آن در اکتبر سال 2006 مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفت ولی نسخه قبلی این محصول (artecoll) از دهه 1990 برای ترمیم جای جوش و چین و چروک در اروپا مورد استفاده بوده است.

بلافیل

طبق گفته ی سازنده، بلافیل خط لبخند را تا 5 سال از بین می برد و جاش جوش را تا یک سال درمان می کند. این روش «ریز کره» های کوچکی در بردارد که از متاکریلات پلی متیل و کالوژن گرفته شده از گاو تشکیل شده اند.

نکته جالب اینکه، متاکریلات پلی متیل نام شیمی آکریل است و اساسا همان پلکسی گلاس و لوسیت است. این مواد ممکن است در بعضی بیماران باعث حساسیت شود، بنابراین تولید کنند پیشنهاد می کند قبل از اعمال این روش، تست حساسیت گرفته شود.

متخصص پوست و مو جنیفر تی. هلی، دارای بورد تخصصی، که اولین دوره آموزش تخصصی بلافیل را شرکت کرد، تاکید بر این داشت که این محصول باید تنها توسط یک متخصص آموزش دیده، ماجرا شود.

او می گوید: بلافیل از کلاژن گاوی 80 درصد تشکیل شده است؛ به همین دلیل تست حساسیت پیشنهاد می شود. همچنین پیشنهاد می شود این تست توسط تزریق کننده خبره، مانند متخصص پوست و مو دارای بورد تخصص انجام شود؛ زیرا اکثر عوارض جانبی به دلیل استفاده از روش نامناسب بروز می کند.

علاوه بر متاکریلات پلی متیل و کالوژن گاوی، مقدار کمی بی حس کننده لیدوکایین به کاهش ناراحتی های حین و بلافاصله پس از تزریق کمک می کند.

همچنین بخوانید:  ۱۲ نکته ساده برای حذف گلوتن از رژیم غذایی

بلافیل چگونه عمل می کند؟

متاکریلات پلی متیل و کالوژن موجود در بلافیل بدن را تحریک می کند و باعث می شود کالوژن طبیعی تولید کند. یعنی، کالوژن جدید (حاصل از تزریق) با کالوژن طبیعی بدن، داربست ایجاد می کند که چین و چروک ها و زخم های عمیق جوش را برای مدت طولانی پر می کند.

این مواد “غیرقابل جذب” هستند یعنی جذب بدن یا متابولیزه نمی شوند. در برخی موارد، ریز کره های متاکریلات پلی متیل در محل تزریق – یعنی در اولین لایه زیر پوست – تا هفت سال باقی می مانند. به همین دلیل، مانند دیگر پر کننده ها، تزریق دوباره لازم نیست.

طبق گفته ی دکتر هلی، تزریق شل برای درمان انواع خاصی از جای جوش بسیار خوب است. او می گوید: بلافیل بالاخص برای درمان جای جوش برآمده، مناسب است. بعد از چندین دوره درمان، تاثیر آن همیشگی می شود زیرا بعد از هر بار تزریق، دو تا سه ماه بعد نیز رشته های کالوژن را به شکل گیری تحریک می کند.

بلافیل

ژل به کجا تزریق می شود؟

در حال حاضر، بلافیل تنها برای درمان خط لبخند و جای جوش تایید شده است. گفته می شود بلافیل، خط لبخند را بلافاصله بعد از تزریق کاهش می دهد، تا پنج سال، ناحیه را نرم تر و چهره را جوان تر می سازد. درمان جای جوش با این روش، تا یک سال بعد از تزریق طول می کشد؛ البته در مواردی نیز نتایج بلافاصله بعد از اولین تزریق بروز می کنند. طبق گفته تولید کننده، این ژل پوست زیرین را بیرون تر می آورد و جای زخم را پر می کند.

پرکننده های پوستی در کل برای جای جوش های چاله چاله، خوب هستند، اما کارشناسان می گویند بلافیل برای زخم های عمیق تر و ضخیم تر کارآمد نخواهد بود. طبق گفته دکتر هلی، بیماران قصد دارند بهترین نتیجه را با استفاده از بلافیل برای از بین برده جای جوش های خود، بگیرند.

محققان بالینی معتقدند بلافیل در درمان چین و چروک و جای جوش موثر است. تحقیقات ارائه شده به سازمان غذا و دارو نشان دادند که 87 درصد از تاثیر ژل تزریق شده برای درمان خط لبخند تا 5 سال، باقی می ماند. مطالعه دیگری حاکی از آن بود که حدود 71 درصد بلافیل برای درمان جای جوش، تا 12 ماه پس از تزریق موثر واقع می شود.

همچنین بخوانید:  چربی قهوه ای؛ ارتباط چربی قهوه ای با کاهش وزن

بلافیل نیز مانند هر ماده تزریقی یا پر کننده ی دیگری، مصارف آزاد دارد. اما ما به شدت توصیه می کنیم برای بلافیل خود به متخصص پوست دارای بورد تخصصی یا جراح پلاستیک مراجعه کنید. این محصول را بدون تاییدیه سازمان غذا و دارو مصرف نکنید.

چند جلسه درمان لازم است؟

اکثر بیماران بیش از 3 جلسه نیاز به تزریق ندارند. یکی از چیزهای فوق العاده درباره بلافیل و در کل ژل، این است که معمولا می توانید در تنها یک جلسه به نتیجه دلخواه خود برسید. زیرا متخصص این تزریق می تواند با کاهش یا افزایش سرنگ ها، عارضه های کوچک و بزرگ را ترمیم کند. البته ممکن است شما تنها در یک جلسه بهبود پیدا کنید، تعداد تزریق های لازم که هر فرد نیاز دارد، باتوجه به پوست او، متفاوت است.

بلافیل

عوارض یا اثرات جانبی وجود دارد؟

بیماران از بروز برخی عوارض جانبی خفیف خبر داده اند. برخی افراد تجربه تورم، کبودی، قرمزی، خارش، سوزش یا درد خفیف در ناحیه تزریق تا 24 ساعت داشته اند. در موارد کمی، بیماران دچار جوش، توده و حساسیت طولانی مدت شده اند.

دکتر هلی می گوید: اکثر مردم در مورد گرانولوم ها یا برآمدگی های سفتی که ممکن است در پاسخ به بدن خارجی ایجاد شوند، نگران هستند. اما مطالعات حاکی از آنند که با روش صحیح تزریق و آموزش توسط تزریق کننده ی خبره، در کمتر از 1 درصد افراد بعد از 5 سال گرانولوم ایجاد می شود.

این تزریق برای چه افرادی خوب است؟

بلافیل تنها به کسانی که به لیدوکایین، متاکریلات پلی متیل، یا کالوژن گاو حساسیت ندارند، بلا مانع است.

دکتر هلی می گوید: قبل از انجام این روش، پیشنهاد می شود یک تست پوست از ساعد گرفته شود و تا 28 روز آزمایش شود. اگر هر گونه قرمزی، تورم، یا خارش در آن ناحیه ایجاد شد، این روش برای آن شخص ممنوع است.

بیمار باید قبل از مصرف، مورد آزمایش متخصص پوست یا تزریق کننده ی خبره، قرار گیرد تا مشخص شود این روش برای این نوع پوست قابل اعمال است یا خیر. بر اساس نتیجه ی مورد نظرتان، ممکن است نوع دیگری از تزریق یا پر کننده مناسب تر باشد.

همچنین بخوانید:  فنگ شویی دفتر کار؛ توصیه ‌هایی برای فنگ شویی دفتر کار

بلافیل نیز مانند دیگر درمان های زیبایی نباید برای زنان باردار یا شیرده استفاده شود. این روش بر روی بیماران سنین 18 یا کمتر آزمایش نشده و همچنین نباید برای افراد سالخورده نیز انجام شود.

بلافیل -0

هزینه ی بلافیل چقدر است؟

هزینه ی بلافیل نیز مانند دیگر پر کننده های پوست، با توجه به محل زندگی و دز تزریقی متفاوت است. دز تزریقی ایده آل در هر بیمار متفاوت است. برخی تنها یک سرنگ نیاز دارند، و برخی دیگر بیشتر از یک سرنگ.

البته در مقایسه با دیگر پر کننده ها هزینه ی بلافیل بالا است ولی در طولانی مدت موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود – به بیان دیگر، شما به پیگیری های پس از درمان های زیادی به اندازه ی دیگر پر کننده ها نیاز ندارید یا حتی ممکن است به هیچ پیگیری پس از درمانی احتیاج نباشد.

مقایسه بلافیل با دیگر پر کننده ها

مزیت اصلی بلافیل این است که نسبت به دیگر پرکننده های صورت، مدت بیشتری باقی می ماند اما فقط برای درمان خط لبخند و انواع خاصی از جای جوش ها.

این حقیقت که بلافیل مدت طولانی تری باقی می ماند نیز داری نقایصی است. پزشکان هشدار می دهند که در صورت تزریق هیچ راه برگشتی وجود ندارد. به عبارت دیگر، در صورتی که از نتایج تزریق راضی نباشید، چندین سال باید آن را تحمل کنید.

دکتر هلی همچنان استاندارد طلایی رفع چین و چروک – بوتامس و دیگر تزریقات نوروتوکسین – را برای رفع هر گونه چین و چروک عضلات مانند خط اخم یا چروک های زیر چشم، توصیه می کند. او همچنین استفاده از پر کننده های اسید هیالورونیک مانند لوردرم و رستیلن را برای درمان چین و چروک بینی و لب و حفره های اطراف دهان، پیشنهاد می کند.

اگر علاقه به انجام این تزریق دارید، حتما با یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی درباره ی دغدغه های زیبایی خود و گزینه های درمان مشورت کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image