مد و عکاسی

آموزش عکاسی: چگونه عکس منظره مینیمالیستی بگیریم


دوست دارید عکس های منظره مینیمال بگیرید؟ ثبت مناظر به سبک عکاسی مینیمالیسم یا ساده گرایی را یاد بگیرید؟ این آموزش عکاسی منظره مینیمالیستی برای شماست. گرفتن عکس های شگفت انگیز می تواند بسیار ساده تر از چیزی که فکر می کنید باشد. ساده ترین تصاویر می توانند بسیار قابل توجه باشند. حفظ سادگی تصاویر به معنای مینیمالیسم (minimalism) است. در این مقاله، ایجاد عکس های منظره مینیمالیستی را یاد خواهید گرفت. گرفتن این نوع عکس ها نیازمند استفاده صحیح از یک لنز، انتخاب مکان و ترکیب بندی و نکاتی می باشد که به شما عزیزان آموزش می دهیم. ادامه مطلب را بخوانید تا اطلاعات لازم را در مورد مینیمالیسم در عکاسی منظره خود به دست آورید.

عکاسی منظره مینیمالیستی یا مینیمال (minimalist landscape photography) یکی از شاخه های سبک عکاسی مینیمالیستی است. در این مقاله لنزک، نحوه گرفتن عکس های منظره مینیمال را به شما عزیزان آموزش می دهیم. لطفا به لینک هایی که برای آموزش بیشتر شما عزیزان طی مطلب درج می کنیم نیز (متون آبی رنگ) دقت نمایید.

در این عکس، سوژه اصلی کوه دوردست است. بقیه کادر ساده نگه داشته شده است.

مکان مناسب برای یک منظره مینیمالیستی

جایی که شما عکس می گیرید، موفقیت شما را در زمینه عکاسی منظره مینیمالیستی تعیین خواهد کرد. شما در مکان های دور افتاده موفقیت بیشتری خواهید داشت، اما از محیط های شهری نیز می توان برای مینیمالیسم استفاده کرد.

هنگام عکاسی در یک محیط شلوغ تر، باید از لنز و زاویه دوربین مناسب برای حفظ مینیمالیسم در عکس خود استفاده کنید. مکان های دور افتاده تر به طور طبیعی یک حس مینیمالیستی دارند، اما چالش در آن مکان ها پیدا کردن یک سوژه اصلی قوی است.

موارد زیر مکان هایی هستند که می توانید برای مناظر مینیمالیستی استفاده کنید:

– سواحل – ساحل مکان خوبی برای عکاسی مینیمالیستی است. فضای گسترده دریا، باعث ایجاد مینیمالیسم می شود. شما می توانید با صاف و مسطح تر کردن آب دریا از طریق نوردهی طولانی، این ویژگی را بیشتر کنید. سنگ ها و صخره های جالب یا یک فانوس دریایی می توانند سوژه های اصلی خوبی باشند.

– بیابان ها (کویر) – شما چه روی شن و ماسه عکاسی کنید و چه روی یخ، بیابان ها در زمینه مینیمالیسم هم ارز و معادل دریا هستند. آنها وسیع و یکنواخت، و عاری از درهم و برهمی و شلوغی تمدن انسانی هستند.

– کوه ها – یکی دیگر از چیزهایی که دور افتاده است، کوه ها هستند. کوه ها نیز فرصت هایی برای ایجاد یک منظره مینیمالیستی ارائه می دهند. وجود تعداد زیادی کوه در یک صحنه، می تواند به طور بالقوه شلوغ و درهم و برهم نیز باشد، بنابراین ترکیب بندی ها را با دقت انتخاب کنید. یک کلبه تنها در میان دامنه سبز یک رشته کوه، سوژه خوبی است.

همچنین بخوانید:  آموزش عکاسی در هوای سرد و یخبندان زمستان

بیشتر بیاموزید: آموزش ترکیب بندی و عکاسی منظره مینیمالیستی

بیابان ها مکان هایی عالی برای مناظر مینیمالیستی هستند.

لنز

لنزی که انتخاب می کنید به اندازه مکان برای یک منظره مینیمالیستی مهم است. هیچ قانون مطلقی وجود ندارد که از کدام لنز باید استفاده کنید؛ این مسئله به مکانی که در آن عکس می گیرید بستگی دارد. اگر مکانی را در بیابان انتخاب کرده اید، احتمالا می توانید از یک لنز واید یا یک لنز تله استفاده کنید. با این حال، اگر در شهر عکس می گیرید، لنز اهمیت پیدا می کند.

– واید – لنزی که برای مینیمالیسم مناسب است، چون می توانید از زاویه باز آن برای ایجاد فضای منفی خوب مورد نیاز برای یک منظره مینیمالیستی استفاده کنید. فکر کنید چطور می توانید برای ثبت موج ها در شن بر روی یک تپه شنی، از یک زاویه پایین استفاده کنید. هرچند در یک محیط شلوغ تر باید مراقب باشید، چون زاویه باز به راحتی می تواند باعث شود که المان های ناخواسته در کادر ظاهر شوند و آن را بسیار شلوغ کند.

– فاصله کانونی طولانی – فواصل کانونی طولانی تر به شما اجازه می دهند تا بر روی بخش خاصی از صحنه خود زوم کنید. در اینجا، چالش این است که از جاسازی فشرده چیزهای زیاد در یک عکس اجتناب کنید. یک ناحیه را در خط افق انتخاب کنید که جالب است اما عاری از المان های اضافی بیش از حد می باشد. این فاصله کانونی در یک محیط شهری که عموما برای مینیمالیسم بیش از حد پر هرج و مرج و شلوغ است اما بخش هایی از دورنمای شهری را دارد که می توان برای ایجاد یک تصویر مینیمال بر روی آن زوم کرد، می تواند یک مزیت بزرگ باشد.

در این عکس از یک لنز واید استفاده شده است. این لنز جذابیت پیش زمینه را که ناشی از اشکال موجود در شن هاست، به خوبی ثبت می کند.

پرسپکتیو خود را تنظیم کنید

عکس هایی که از سطح چشم گرفته می شوند، در بسیاری از موقعیت ها خوب عمل می کنند. با این حال، وقتی به دنبال مینیمالیسم هستید، تغییر زاویه دید شگفتی می آفریند.

پرسپکتیوهای زیر انتخاب های خوبی برای ساده سازی تصویر شما هستند:

– چشم پرنده – از یک زاویه بالا رو به سمت پایین، همه چیز بسیار متفاوت به نظر می رسد. هرچه بالاتر می روید، این مسئله چشمگیرتر می شود. یکی از دلایلی که عکاسی هوایی با پهباد یا دِرون (drone) اینقدر خوب است، پتانسیل آن برای مینیمالیسم می باشد.

– چشم حشره (کرم) – از طرف دیگر، نمای چشم حشره از یک زاویه پایین رو به بالاست. شما می توانید مقدار کمی از خط افق را در عکس بگنجانید، و بقیه عکس آسمان باشد. این کار یک عکس منظره با یک حس بسیار مینیمالیستی به شما می دهد.

همچنین بخوانید:  7 چیزی که من از پابلو پیکاسو درباره عکاسی یاد گرفتم

– کادربندی – استفاده از یک کادر در اطراف بخش منظره عکس می تواند یک عکس مینیمالیستی به شما بدهد. در این مورد لازم نیست خود منظره مینیمالیستی باشد، تا زمانی که کادر اطراف آن فضای منفی کافی برای ایجاد مینیمالیسم ارائه دهد (آموزش تکنیک ترکیب بندی کادربندی).

– لنزبال – لنزبال در واقع یک منظره را در داخل یک شیء کروی کادربندی می کند. این کار به شما اجازه می دهد تا یک منظره مینیمالیستی ثبت کنید، و قسمت اطراف توپ را ساده نگه دارید. این کار یک لبه (حاشیه) مینیمالیستی نیز به عکس شما خواهد داد.

از لنزبال می توان برای ثبت صحنه ای که در حالت عادی مینیمالیستی نیست استفاده کرده، و آن را به یک شیوه مینیمال ثبت کرد.

یک سوژه اصلی خوب

هر نوع عکسی با داشتن یک سوژه اصلی قوی تر می شود. در برخی موارد، گنجاندن آن سوژه اصلی در عکس می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. به عنوان مثال، عکس های پرتره همیشه یک سوژه اصلی دارند – شخصی که از او عکس می گیرید. عکس های منظره ممکن است همیشه یک نقطه کانونی واضح و مشخص نداشته باشند – در برخی موارد، اصلا لازم نیست – اما در اکثر عکس ها، داشتن یک سوژه اصلی تصویر قوی تری به شما می دهد.

در یک منظره مینیمالیستی، این سوژه اصلی در عکسی که با مینیمالیسم تقویت شده، در برابر بقیه کادر برجسته می شود. بنابراین از چه نوع شیئی می توانید برای این سوژه اصلی استفاده کنید؟

– یک درخت تنها – یک درخت تنهای کلاسیک. البته یک دلیل خوب برای این مسئله وجود دارد. درخت تنها یک نقطه کانونی واضح در یک تصویر است، زیبا به نظر می رسد، و برای برخی از ترکیب بندی ها مناسب است. همچنین جدا کردن یک درخت تنها نسبتا آسان است.

– یک شخص تنها – یک شخص تنهای سیلوئت شده در مقابل خط افق. شخصی که در بالای لبه یک تپه دوچرخه سواری می کند. چه شما تصمیم بگیرید که این شخص در صحنه ظاهر شود یا خودش وارد صحنه شود، عکس روایت بیشتری خواهد داشت.

– یک ساختمان – یک ساختمان با دیوار قرمز در مقابل تپه های سبز، ترکیب خوبی برای یک عکس است. در یک محیط ساحلی، یک فانوس دریایی می تواند سوژه ای عالی باشد.

بیشتر بیاموزید: ۲۰ تکنیک ترکیب بندی در عکاسی که عکس های شما را بهتر می کنند

چادر تنها به عنوان سوژه اصلی در این عکس عمل می کند.

استفاده از تکنیک های دیگر

مناظر مینیمالیستی به طور طبیعی با چند تکنیک عکاسی معروف دیگر همراه می شوند. شما می توانید برای به دست آوردن یک تصویر بهتر، یک یا چند تا از این تکنیک ها را بر روی عکس خود اعمال کنید. نگاهی به برخی از این تکنیک ها بیاندازید، و ببینید چرا عکس شما را بهبود می بخشند:

همچنین بخوانید:  آموزش استفاده از فوکوس انتخابی در عکاسی ماکرو

– سیلوئت – برای گرفتن یک عکس سیلوئت، شما رو به سمت نور، یا به احتمال زیاد به سمت آسمان هنگام غروب خورشید عکس می گیرید. این به این معنی است که ویژگی های منظره در عکس شما احتمالا سیاه و آسمان رنگی خواهد شد. این فرصت خوبی برای ایجاد یک تصویر مینیمالیستی به شما خواهد داد.

– نوردهی طولانی – ابرهای تاری که در میان آسمان حرکت می کنند، یا دریای صاف و مسطح هر دو نتایج بالقوه عکاسی با نوردهی طولانی هستند. از یک سه پایه استفاده کرده و به مدت ۵ ثانیه نوردهی کنید تا دریا صاف و مسطح شود، و برای دیدن حرکت ابرها معمولا بیش از ۳۰ ثانیه نوردهی لازم است.

– شکست نور – استفاده از یک لنزبال برای عکاسی شکست نور راه خوبی برای ایجاد مینیمالیسم حتی در یک محیط شلوغ است. یک صحنه پیچیده تر را در لنزبال قرار دهید، و اطراف توپ را برای به دست آوردن مینیمالیسم با یک پس زمینه بوکه تار بپوشانید.

– هارمونی – این به معنی استفاده از یک مجموعه رنگ یکسان در یک عکس است. بنابراین رنگ های سرد یا رنگ های گرم را امتحان کنید. حتی برای مینیمالیسم بهتر است که از یک رنگ، اما با سایه های مختلف استفاده کنید (آموزش نکات رنگ ها). این تکنیک پتانسیل زیادی در عکاسی منظره دارد، به خصوص هنگامی که عکس از نقطه دید چشم پرنده گرفته شود.

– کنتراست – یکی از دلایلی که عکاسی سیاه و سفید اینقدر خوب است، مینیمالیسم ذاتی آن می باشد – به خصوص آن عکس های سیاه و سفیدی که بالاترین کنتراست را دارند. هنگام ایجاد یک منظره مینیمالیستی دو رنگ اصلی را امتحان کنید، و نه بیشتر.

در این عکس، چند المان در کادر وجود دارد. مینیمالیسم تنها با یک تُن تصویر ایجاد می شود. سوژه اصلی در برابر پس زمینه سیلوئت می شود.

آموزش بیشتر

پیشنهاد می کنم آموزش را در اینجا متوقف نکنید و از مطالعه نکات آموزش های عکاسی مینیمالیستی زیر لذت ببرید:

نکات عکاسی مینیمالیستی

۷ روش برای عکاسی منظره به سبک ذِن

آموزش ۶ نکته عکاسی منظره مینیمال با بررسی عکس های مایکل کنا

نتیجه گیری

عکاسی منظره و عکاسی مینیمالیستی دو مورد از مجبوب ترین ژانرهای عکاسی موجود هستند، بنابراین ترکیب آنها منطقی است.

آیا ثبت این نوع تصاویر را امتحان کرده اید؟ آیا از روش های ذکر شده در این مقاله استفاده کرده اید؟ آیا خواندن این مقاله باعث شده که به شیوه ای کمی متفاوت به عکاسی منظره فکر کنید؟ شما از چه روش هایی برای عکاسی منظره استفاده می کنید؟

لطفا پاسخ خود و دیدگاهتان در مورد عکاسی منظره مینیمال را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نویسنده: سیمون باند (Simon Bond)

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image