علمی و فناوری

آزمون‌های محیطی خلاء حرارتی و ارتعاشی باتری در مدل پروازی ماهواره ناهید 1 با موفقیت انجام شد

پژوهشگاه فضایی ایران از اجرای موفقیت‌آمیز آزمون‌های محیطی خلاء حرارتی و ارتعاشی روی بسته‌ی باتری جدید مدل پروازی ماهواره ناهید۱ خبر داد.

براساس گزارش پژوهشگاه فضایی ایران، بسته‌ی باتری جدید به‌کاررفته در مدل پروازی ماهواره‌ی ناهید۱ از آزمون‌های محیطی خلاء حرارتی و ارتعاشی سربلند بیرون آمد و از لحاظ کارکرد در محیط فضایی مورد تأیید قرار گرفت.

متخصصان پژوهشکده‌ی سامانه‌ی ماهواره در پژوهشگاه فضایی ایران با کسب تجربه از طراحی ماهواره‌های قبلی، بسته‌ی باتری ماهواره‌‌ی ناهید را با استفاده از فناوری سلول‌های لیتیوم-یون و به‌لطف مشارکت سیستمی بخش‌های توان الکتریکی، سازه و حرارت طراحی و مراحل ساخت آن را اجرایی کرد.

همچنین بخوانید:  سامسونگ با به‌روزرسانی جدید، باگ‌های سری گلکسی اس 20 را رفع خواهد کرد

باتری ماهواره ناهید۱

مریم موسوی، مدیر پروژه‌ی ناهید درباره‌ی اجرای موفقیت‌آمیر آزمایش‌های خلاء حرارتی و ارتعاشی، می‌گوید:

آماده‌سازی این بسته‌ی باتری به‌عنوان گامی از عملیات پیش‌پرتاب ماهواره ناهید۱ انجام شد و تمامی آزمون‌های خلاء حرارتی و ارتعاشی را مطابق استاندارد فضایی اروپا (ECSS) با موفقیت پشت سر گذاشت.

به‌گفته‌ی موسوی، با توجه به قیدهای جرمی، حجمی و توانی پروژه‌ی ناهید، بسته‌ی باتری ماهواره‌ی ناهید۱ دارای ظرفیت حداقلی ۶ آمپرساعت، محدوده‌ی ولتاژ کاری ۲۴ تا ۳۳.۶ ولت، مدار ترازساز غیرفعال یا پسیو و مجموعه‌ی مدارهای پایش ولتاژ و دما است.

مدیر پروژه‌ی ناهید، طول عمر تقویمی سلول‌های باتری و تعداد سیکل‌های شارژ و دشارژ را در کنار شرایط دمایی از جمله‌ی مهم‌ترین پارامترهای تأثیرگذار بر طول‌عمر باتری عنوان می‌کند و می‌گوید با توجه به گذر مدت نسبتا طولانی از زمان ساخت باتری مدل فضایی ماهواره‌ی ناهید، باید بسته‌ی باتری پیش از قرارگیری مدل پروازی در مدار مطابق الزامات تعویض می‌شد.

براساس اعلام موسوی، بسته‌ی باتری جدید مدل پروازی ماهواره‌ی ناهید۱ از نظر مواد، قطعات و روش مونتاژ عینا مطابق با مواد و روش مونتاژ به‌کارفته در بسته‌ی باتری مدل‌های کیفی و فضایی ماهواره‌ی ناهید بوده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ساخته شده است. او می‌گوید:

در نهایت، آزمون‌های کارکردی و محیطی شامل خلاء حرارتی و مجموعه آزمون‌های ارتعاشی بسته‌ی باتری جدید مدل پروازی ماهواره ناهید۱ با نظارت سازمان فضایی ایران انجام شد و کارکرد آن مورد تایید قرار گرفت.

Source link

همچنین بخوانید:  ویندوز هلو گواهینامه FIDO2 باپشتیبانی‌از چند مرورگر کسب کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image