علمی و فناوری

آذری جهرمی: ازنظر قانونی زورم به رفع فیلترها نمی‌رسد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توضیح سورپرایز وعده‌ی داده‌شده‌ی پنجشبه اعلام کرد برای رفع فیلترها تلاش می‌کند و امیدوار است به‌نتیجه برسد؛ اما ازنظر قانونی زورش نمی‌رسد.

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در رشته‌توییتی برای بیان سورپرایز وعده داده‌شده اعلام کرد برای رفع فیلترها تلاش می‌کند؛ اما ازنظر قانونی زورش نمی‌رسد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از چند روز پیش در توییتر خود اعلام کرده بود روز پنجشنبه ۲۱ آذر خبر خوبی برای مردم دارد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی با شنیدن این خبر حدس‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی ازجمله ملی‌شدن اینترنت و رایگان‌شدن اینترنت و رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی مطرح کردند؛ حدس‌هایی که به‌سرعت مرکز ملی فضای مجازی تکذیب کرد؛ اما مردم را همچنان تا پنجشنبه، یعنی اعلام زمان خبر خوب وعده داده‌شده، امیدوار نگه داشته بود.

همچنین بخوانید:  Realme برای راه اندازی اولین تلفن 64 مگاپیکسلی چهارگانه در هند؛ نمونه دوربین منتشر شد

بااین‌همه، وزیر ارتباطات با معرفی سرویس جدید شرکت پست به‌نام پست+ یا پست پلاس (انتقال بسته‌های پستی با پهپاد) نشان داد درحال‌حاضر، از رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها خبری نخواهد بود. وی گفت:

امیدوارم تلاشام برای رفع فیلترها هم به‌نتیجه برسه؛ ولی خب ازنظر قانونی زورم نمی‌رسه. خیلی از توییت‌ها و کامنت‌ها رو برای بقیه در جلسات می‌خونم تا بالاخره با واقعیتای جامعه و خواسته‌های شما آشنا بشن. خوبیِ شبکه‌ی اجتماعی همین ارتباط مستقیم و بی‌ریاس که داریم.

با اینکه یکی از شعارهای تبلیغاتی دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، این بود که دست وزیر ارتباطات روی دکمه‌ی فیلترینگ نخواهد رفت، شاهد فیلترشدن بسیاری از اپلیکیشن‌های محبوب و کاربردی میان کاربران بودیم. نارضایتی مردم بابت وضعیت موجود زمانی افزایش پیدا کرد که در اواخر آبان به‌دستور شورای عالی امنیت کشور، اینترنت یک هفته در سراسر کشور قطع شد.

همچنین بخوانید:  Rakuten Kobo Forma e-reader بررسی: تجربه تصفیه شده، بسته ناقص

در این مدت، مردم دولت و در رأس آن وزیر ارتباطات را مقصر دانستند و از وی درخواست کردند برای بهبود شرایط اقداماتی انجام دهد. وزیر ارتباطات در پاسخ به اعتراض‌های مردم با اینکه تصمیم‌گیرنده‌ی قطع اینترنت را ارگان‌های امنیتی بیان کرده بود، با انتشار ویدئویی بابت این موضوع از مردم معذرت‌خواهی کرد.

وی هم‌اکنون در توییت اخیر خود، دوباره مواضع خود را مقابل فیلترینگ بیان کرده و می‌گوید ازنظر قانونی زورش نمی‌رسد برای رفع فیلترها اقدام کند؛ اما تلاش‌هایی در‌این‌زمینه می‌کند و امیدوار است به‌نتیجه برسد. با اینکه بسیاری از کاربران گمان می‌کردند خبر خوب پنجشنبه به‌نوعی با دلجویی‌کردن از مردم بابت خسارات واردشده در یک هفته‌ قطعی اینترنت و رفع فیلتر برخی سرویس‌ها ارتباط داشته باشد؛ اما توییت وزیر ارتباطات نشان می‌دهد این موضوع حداقل در آینده‌ی نزدیک شدنی نیست.

همچنین بخوانید:  آپارتاید اقلیمی؛ جهان نظاره‌گر فلاکت فقرا و فرار ثروتمندان خواهد بود

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image